Solve for Proportions Word Problems

Solve for Proportions Word Problems

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Equations from Word Problems

Writing Equations from Word Problems

8th Grade

10 Qs

Real-Life Decimal Problems: Adding and Subtracting Decimals

Real-Life Decimal Problems: Adding and Subtracting Decimals

5th Grade - University

10 Qs

Solving Word Problems Using Proportions

Solving Word Problems Using Proportions

7th Grade - University

11 Qs

Rational Number Quest Review

Rational Number Quest Review

7th Grade

15 Qs

Decimal Estimation & Word Problems for Grade 5

Decimal Estimation & Word Problems for Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

Proportions Solving simple word problems--

Proportions Solving simple word problems--

8th Grade

10 Qs

Write algebraic expressions

Write algebraic expressions

6th - 7th Grade

9 Qs

Direct Variation

Direct Variation

8th - 9th Grade

14 Qs

Solve for Proportions Word Problems

Solve for Proportions Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 7.RP.A.3, 3.NF.A.3B

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

5 chocolate bars cost $ 1.50. How much do 20 chocolates bars cost?

$3.00

$8.00

$6.00

$12.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?

$7.20

$6.40

$10.00

$9.60

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Three bags of rice weigh 90 kgs. How much do 9 bags weigh?

180 kg

240 kg

270 kg

360 kg

Tags

CCSS.4.OA.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Six movie tickets cost $240. How much do 2 movie tickets cost?

$30

$80

$60

$90

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Five apples cost 80 cents. Find the cost of 20 apples.

$6.00

$12.00

$9.00

$3.20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

7 soccer balls cost $630. How much do 14 soccer balls cost?

$900

$315

$1890

$1260

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Write and solve a proportion for this scenario. If Shane can bake 120 dozen cookies in five days, how many days would it take to bake 800 dozen cookies?

about 34 days

about 30 days

about 12 days

about 7 days

Tags

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?