Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Similar Figures Word problems 7-4

Similar Figures Word problems 7-4

8th - 10th Grade

15 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

9th Grade

10 Qs

Similar and Congruent Figures

Similar and Congruent Figures

7th Grade

19 Qs

Similar Figures

Similar Figures

7th Grade

20 Qs

Ratio and Proportions TEST

Ratio and Proportions TEST

6th - 8th Grade

20 Qs

Similar Figures & Scale Drawings

Similar Figures & Scale Drawings

7th Grade

15 Qs

Proportions/Similar Figure Review

Proportions/Similar Figure Review

7th - 8th Grade

15 Qs

Similar Figures & Scale Factor

Similar Figures & Scale Factor

7th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is a UNIT rate?

100 miles / 3 hours

35 miles / 1 hour

70 miles / 2 hours

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate (how many avocados per bag):

42 avocados in 7 bags

7 avocados/bag

6 avocados/bag

7 bags/avocado

14 avocados/bag

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate:

40 slices in 5 pizzas


______ slices per pizza

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz

Oreos

Chips Ahoy

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A model of a house was built using the scale 5 in:25 ft. If a window in the model is 1.5 in. wide, how wide is the actual window?

90 ft

7.5 ft 

4.5 ft

45 in

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The scale model of a building is 6.5 inches tall. How tall is the actual building if the scale used for the model is 1 inch = 150 feet?

650 feet

840 feet

900 feet

975 feet

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?