Direct Proportion Review

Direct Proportion Review

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Direct and Inverse Variations

Direct and Inverse Variations

9th Grade

10 Qs

Direct Variation Quiz

Direct Variation Quiz

9th Grade

14 Qs

Solve Rational Inequalities & Variation Equations

Solve Rational Inequalities & Variation Equations

9th - 12th Grade

20 Qs

Direct Variation

Direct Variation

9th Grade

12 Qs

Direct & Inverse Variation

Direct & Inverse Variation

9th Grade

20 Qs

direct proportion

direct proportion

8th Grade

15 Qs

Direct Variation

Direct Variation

8th Grade

18 Qs

Direct and Inverse Variations

Direct and Inverse Variations

7th - 12th Grade

20 Qs

Direct Proportion Review

Direct Proportion Review

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Suppose y varies directly with x. If y=3 when x=10.5, what is y when x=63?

y = 18

y = 55.5

y = 221

y = 3.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The cost of apples varies directly with the number of pounds purchased. Using the table, find the unit price.

$3.36/pound

$1.68/pound

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

The variable "k" in the equation "y=kx" represents which of the following?

The constant of proportionality

The unit rate

The 11th value in a sequence of numbers

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Marcus runs 5.6 miles every two days. Which proportion or equation below could be used to solve for the number of miles he would run in eleven days?

 \frac{2}{5.6}=\frac{11}{x}=x11  

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Based on this graph, which of the following are true? Select all that apply.

This graph is a proportional relationship because it is linear and reaches (0,0).

The unit rate is 10 meters per second.

The direct variation equation is y = 10x.

According to this graph, the object would travel 60 meters in 60 seconds.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Craig buys 4 umbrellas for $50.36, what is the unit price?

$50.36

y=50.36x

$12.59

0.08 umbrellas/dollar

y=12.59x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

x = 13.5

x = -108

x = 1.5

x = 3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?