Suppose y varies directly with x. If y=3 when x=10.5, what is y when x=63?
Direct Proportion Review

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
y = 18
y = 55.5
y = 221
y = 3.5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost of apples varies directly with the number of pounds purchased. Using the table, find the unit price.
$3.36/pound
$1.68/pound
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
The variable "k" in the equation "y=kx" represents which of the following?
The constant of proportionality
The unit rate
The 11th value in a sequence of numbers
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Marcus runs 5.6 miles every two days. Which proportion or equation below could be used to solve for the number of miles he would run in eleven days?
=x11
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Based on this graph, which of the following are true? Select all that apply.
This graph is a proportional relationship because it is linear and reaches (0,0).
The unit rate is 10 meters per second.
The direct variation equation is y = 10x.
According to this graph, the object would travel 60 meters in 60 seconds.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Craig buys 4 umbrellas for $50.36, what is the unit price?
$50.36
y=50.36x
$12.59
0.08 umbrellas/dollar
y=12.59x
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
x = 13.5
x = -108
x = 1.5
x = 3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Variation Review

Quiz
•
7th - 9th Grade
13 questions
Direct & Inverse Variation

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Direct Variation

Quiz
•
9th Grade
13 questions
Direct/Inverse Variation

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Direct and Inverse Variation

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
2nd QT_ LongTest 1: Variation

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Direct and Inverse variation

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Direct and Inverse Variation Review

Quiz
•
8th - 11th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
23 questions
Writing Equations (Variables on both sides)

Quiz
•
8th Grade
15 questions
8th Unit 8 : Unit Review Game

Quiz
•
8th Grade
30 questions
Final Practice: Number System

Quiz
•
8th Grade
13 questions
Final Practice: PT

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade
24 questions
Properties of Exponents (no negatives) swb

Quiz
•
7th - 9th Grade