Measurements and Proportions

Measurements and Proportions

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Proportions, Similarity

Ratios, Proportions, Similarity

9th - 10th Grade

15 Qs

Math 8 Chapter 2 List 2 Vocabulary

Math 8 Chapter 2 List 2 Vocabulary

8th Grade

13 Qs

Ratios & Proportions - Vocabulary

Ratios & Proportions - Vocabulary

6th - 8th Grade

10 Qs

Similar Figures and Unit Rates

Similar Figures and Unit Rates

7th Grade - University

15 Qs

Unit 6: Ratios and Proportions Vocabulary

Unit 6: Ratios and Proportions Vocabulary

7th Grade

8 Qs

Ratios & Proportions Vocab.

Ratios & Proportions Vocab.

7th Grade

15 Qs

Similar Figures Setting Up Proportions

Similar Figures Setting Up Proportions

7th Grade - University

14 Qs

Unit 1 Vocabulary Quiz

Unit 1 Vocabulary Quiz

7th Grade

13 Qs

Measurements and Proportions

Measurements and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In this pair of figures sides are proportional and angles are congruent.

Similar Figures

Ratio

Unit Rate

Proportion

Unit Price

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A statement that two ratios are equal and cross products are used to solve for missing amounts.

Proportion

Ratio

Unit Rate

Unit Price

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

To determine the best deal for a single item, always place the price in the numerator then divide the price by the number of items.

Similar Figures

Ratio

Unit Rate

Unit Price

Proportion

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Always write in simplest form and can be written many ways like 1:3 or 1 to 3 or one out of three.

Indirect Measurement

Ratio

Unit Rate

Similar Figures

Proportion

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Shadow lengths can be one of the measurements used in this type of proportion.

Indirect Measurement

Ratio

Unit Rate

Similar Figures

Proportion

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When setting this up always line up like amounts across the equal sign: beats/min = beats/min

Unit Price

Ratio

Unit Rate

Similar Figures

Proportion

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A comparison of two numbers by division with UNLIKE units.

Similar Figures

Ratio

Unit Rate

Indirect Measurement

Similar Figures

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?