In this pair of figures sides are proportional and angles are congruent.
Measurements and Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Similar Figures
Ratio
Unit Rate
Proportion
Unit Price
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A statement that two ratios are equal and cross products are used to solve for missing amounts.
Proportion
Ratio
Unit Rate
Unit Price
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
To determine the best deal for a single item, always place the price in the numerator then divide the price by the number of items.
Similar Figures
Ratio
Unit Rate
Unit Price
Proportion
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Always write in simplest form and can be written many ways like 1:3 or 1 to 3 or one out of three.
Indirect Measurement
Ratio
Unit Rate
Similar Figures
Proportion
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Shadow lengths can be one of the measurements used in this type of proportion.
Indirect Measurement
Ratio
Unit Rate
Similar Figures
Proportion
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
When setting this up always line up like amounts across the equal sign: beats/min = beats/min
Unit Price
Ratio
Unit Rate
Similar Figures
Proportion
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A comparison of two numbers by division with UNLIKE units.
Similar Figures
Ratio
Unit Rate
Indirect Measurement
Similar Figures
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Similarity

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Ratios, Proportions, Similarity

Quiz
•
9th - 10th Grade
13 questions
Chapter 4 Vocabulary

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Ratios & Proportions - Vocabulary

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Similar Figures and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Vocabulary Review A

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Solving Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Similar Figures Setting Up Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade