Direct Proportion Review

Direct Proportion Review

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Direct Variation

Direct Variation

8th - 9th Grade

14 Qs

Inequalities (8th Grade) - Period 6

Inequalities (8th Grade) - Period 6

7th - 8th Grade

15 Qs

Proportions Solving simple word problems--

Proportions Solving simple word problems--

8th Grade

10 Qs

Unit Prices

Unit Prices

10th Grade

10 Qs

9.3 Money and Financial Maths - Best Buy (Year 7 review)

9.3 Money and Financial Maths - Best Buy (Year 7 review)

7th - 9th Grade

12 Qs

Percentages

Percentages

6th - 7th Grade

13 Qs

Unit 10 Lesson A: Unit Prices

Unit 10 Lesson A: Unit Prices

10th - 12th Grade

12 Qs

Mod 5 Functions (Math)

Mod 5 Functions (Math)

8th Grade

14 Qs

Direct Proportion Review

Direct Proportion Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If 10 bricks weigh 15kg


How much would 3 bricks weigh?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If 20 sweets cost £2.40

How much would 7 sweets cost?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If 3 bottles of juice cost £5.40


How much would 10 bottles of juice cost?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

2.5 kg of apples cost £3.60

Work out the cost of 3.5 kg of apples

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

0.4 kg of cheese costs £3.60

Work out the cost of 1 kg of cheese

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does the table represent a proportional relationship?

Yes.

No.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What does the Direct Variation Equation look like?

Y= kx

y = mx + b

y = b

y = x

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?