Algebra 2 Word Problems Algebraic Equations

Algebra 2 Word Problems Algebraic Equations

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

One step equations

One step equations

9th Grade

10 Qs

Solving Word Problems (Equations)

Solving Word Problems (Equations)

7th - 10th Grade

10 Qs

Algebra I - Word Problems

Algebra I - Word Problems

7th - 9th Grade

11 Qs

5.3 Tests for Parallelograms

5.3 Tests for Parallelograms

9th Grade

13 Qs

Choosing Equations from Real World Problems

Choosing Equations from Real World Problems

7th Grade - University

10 Qs

Standard 6 maths

Standard 6 maths

KG - University

20 Qs

7.3 Test for Parallelograms

7.3 Test for Parallelograms

9th - 11th Grade

10 Qs

Intro to Equations

Intro to Equations

6th - 12th Grade

14 Qs

Algebra 2 Word Problems Algebraic Equations

Algebra 2 Word Problems Algebraic Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sandy has 41 books in her library.  She bought several books at a yard sale over the weekend. She now has 94 books in her library. How many books did she buy at the yard sale?

134

53

41

60

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Zach works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Idris's car bill was $63.

7x + 35 = 63

7x = 63

7x - 35 = 63

35x + 7 = 63

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sarojini is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. Write an equation that represents this scenario if she spends $35 in all.

.50x + 20 = 35

.50x = 35

.50 + 20x = 35 

.50x - 20 = 35

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The symbolic manipulation steps in solving 5b - 6 = 24 are: 

Add 6 to both sides and divide both sides by 5

Add 6 to both sides and multiply both sides by 5

Subtract 6 from both sides then multiply both sides by 5

Subtract 6 from both sides then divide both sides by 5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An Uber charges $3, plus $1.50 for each mile traveled.  Sam rode in the Uber from their home to the airport and was charged $30.  How many miles does Sam live from the airport?

18 miles

20 miles

22 miles

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION Harper had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

24-10=7x

24+7x=10

10+7x=24

10+x=14

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Aiyana had some candy to give to her four cousins. She first took ten pieces for herself and then evenly divided the rest among her cousins. Each child received two pieces. Write the equation to solve this question correctly.

(x-10)/4=2

x-10/4=2

x-10=2(4)

2(x-10)=4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?