Algebra 2 Word Problems Algebraic Equations

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sandy has 41 books in her library. She bought several books at a yard sale over the weekend. She now has 94 books in her library. How many books did she buy at the yard sale?
134
53
41
60
Tags
CCSS.2.OA.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Zach works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Idris's car bill was $63.
7x + 35 = 63
7x = 63
7x - 35 = 63
35x + 7 = 63
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sarojini is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. Write an equation that represents this scenario if she spends $35 in all.
.50x + 20 = 35
.50x = 35
.50 + 20x = 35
.50x - 20 = 35
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The symbolic manipulation steps in solving 5b - 6 = 24 are:
Add 6 to both sides and divide both sides by 5
Add 6 to both sides and multiply both sides by 5
Subtract 6 from both sides then multiply both sides by 5
Subtract 6 from both sides then divide both sides by 5
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An Uber charges $3, plus $1.50 for each mile traveled. Sam rode in the Uber from their home to the airport and was charged $30. How many miles does Sam live from the airport?
18 miles
20 miles
22 miles
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION Harper had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
24-10=7x
24+7x=10
10+7x=24
10+x=14
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Aiyana had some candy to give to her four cousins. She first took ten pieces for herself and then evenly divided the rest among her cousins. Each child received two pieces. Write the equation to solve this question correctly.
(x-10)/4=2
x-10/4=2
x-10=2(4)
2(x-10)=4
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
Real World Algebraic Equation One Step

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Real World Number Pairs

Quiz
•
9th Grade - University
20 questions
Quadrilaterals

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Algebra Word Problems

Quiz
•
8th Grade - University
20 questions
Solving One and Two Step Linear Equations

Quiz
•
7th - 10th Grade
10 questions
Solving Word Problems (Equations)

Quiz
•
7th - 10th Grade
11 questions
Algebraic Word Problems

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Translate and Solve Equations

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Polynomials

Quiz
•
9th Grade
20 questions
1.1 (a) Classifying Polynomials

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Function or Not? Domain and Range

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
22 questions
Distribution Shapes

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Combining Like Terms

Quiz
•
9th Grade