Solving Equations Word Problems

Solving Equations Word Problems

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Day 4: Warm - UP / Review

Day 4: Warm - UP / Review

8th Grade

15 Qs

pers&pertdksamaan Linear

pers&pertdksamaan Linear

9th - 12th Grade

15 Qs

CH5 TRIGONOMETRY RATIOS - ANGLE (DLP)

CH5 TRIGONOMETRY RATIOS - ANGLE (DLP)

9th Grade

10 Qs

Conocimientos Previos

Conocimientos Previos

5th - 10th Grade

15 Qs

امتحان الرياضيات للفصل الاول تاسع

امتحان الرياضيات للفصل الاول تاسع

9th Grade

20 Qs

M7 procenta 1 %

M7 procenta 1 %

5th - 9th Grade

14 Qs

GEDC 1013 SF Q1

GEDC 1013 SF Q1

12th Grade

20 Qs

Refleksi - Transformasi Geometri

Refleksi - Transformasi Geometri

9th Grade

10 Qs

Solving Equations Word Problems

Solving Equations Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, 7.EE.B.4A, 8.F.B.4

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You are hosting a bake sale, but it isn't going well! You decide to reduce your prices by $0.75, and then you get 15 sales for a total of $33.75. What was your original price per item?

$2.25

$0.75

$3.00

$1.50

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mary earns $14 per hour. Which equation represents how many hours she worked to earn $112? 

14h = 112

14 / h = 112

h + 14 = 112

h - 14 = 112

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Rachel and Sharon are splitting up their Pokemon cards.  Rachel has 4 fewer than 3 times as many as Sharon.  Together they have 100 cards.  Which equation could be used to solve for how many cards Sharon had originally?

n + (3n - 4) = 100

n - (3n - 4) = 100

n + (4 - 3n) = 100

4 - 3n = 100

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

We are going to manufacture Whats-Its. The Whats-It machine costs $4000.It also costs $5 for materials and labor for each Whats-It. We are planning to sell our Whats-Its for $12 each. How many Whats-Its must we sell in order to break even? What is the expression for cost?

4000+5

4000x + 5

5x + 4000

4000x + 5x

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Imani spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?

x/2 + 4 = 12

x/2 - 4 = 12

12 - 4 = x

12 - 4 = -x/2

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

After paying $5.12 for a salad, Norachai has $27.10. How much money did he have before buying the salad?

n + $5.12 = $27.10

n - $5.12 = $27.10

n - $5.12 = -$27.10

$5.12 - n = $27.10

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joe's BBQ sells BBQ by the pound.  Michelle buys $8.75 worth of sides and then 6 pounds of barbeque.  If her total bill was $40.55, how much was each pound of barbeque?

$5.30

$3.95

$8.22

$5.32

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?