Multi Step Word Equations
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mary spent half of her allowance going to the movies. She washed the family car and earned seven dollars. What is her weekly allowance if she ended with seventeen dollars?
$20
$48
$10
$12
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Keith bought a soft drink for 2 dollars and 6 candy bars. He spent a total of 14 dollars. How much did each candy bar cost?
$12
$6
$2
$3
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jacob collects hats. He has 6 hats already and collects 2 more hats each week. How many week would it take Jacob to collect 32 hats?
13 weeks
12 weeks
14 weeks
11 week
Tags
CCSS.3.OA.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The length of a rectangle is five inches less than three times its width. If the perimeter of the rectangle is 150 inches, find the dimensions.
L=40 W=35
L=50 W=25
L=60 W=45
L=55 W=20
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Taxi company A charges $8.00 to get into the cab and $0.75 per mile. Taxi company B charges $6.00 to get into a cab and $1.25 per mile. How many miles would the cost be the same for both companies?
2 miles
4 miles
0.50 mile
-4 miles
Tags
8.17
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A rental car agency charges $30.00 per day plus per mile $0.15. Another rental car agency charges $36.00 per day plus $0.10 per mile. How many miles would have to be driven in one day for both rental agencies to cost the same amount to rent?
120 miles
100 miles
110 miles
150 miles
Tags
8.17
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Taxi company A charges $8.00 to get into the cab and $0.75 per mile. Taxi company B charges $6.00 to get into a cab and $1.25 per mile. How many miles would the cost be the same for both companies?
2 miles
4 miles
0.50 mile
-4 miles
Tags
8.17
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Sec 2 Mat.111: Repaso Examen 4
Quiz
•
University
21 questions
brainrot
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Gli Enti Geometrici Fondamentali
Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Quiz#4: Distance and Midpoint Formula
Quiz
•
10th Grade
20 questions
MAT S213 Reviewer 2
Quiz
•
12th Grade
18 questions
TOFAS: Operations on Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Quiz 1 MAT111
Quiz
•
University
20 questions
Addition and Multiplication Properties
Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Function or Not?
Quiz
•
8th Grade
9 questions
8th U4L8 Quiz Review Game
Quiz
•
8th Grade
