Solving Word Problems One-Step Equations

Solving Word Problems One-Step Equations

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multi-Step Equations

Multi-Step Equations

7th - 12th Grade

15 Qs

Lesson Check: Solving 2 step equations with rational numbers

Lesson Check: Solving 2 step equations with rational numbers

7th - 9th Grade

16 Qs

One Variable Two Step Equations

One Variable Two Step Equations

5th - 8th Grade

20 Qs

Lesson One and Two Step Equations

Lesson One and Two Step Equations

5th - 8th Grade

20 Qs

Equations with Distributing

Equations with Distributing

6th - 9th Grade

15 Qs

PEMDAS

PEMDAS

5th - 8th Grade

19 Qs

Algebra 1 B Unit 1 Vocabulary

Algebra 1 B Unit 1 Vocabulary

8th - 9th Grade

20 Qs

Multi Step Equations

Multi Step Equations

8th Grade

20 Qs

Solving Word Problems One-Step Equations

Solving Word Problems One-Step Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

Used 4+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Cathy, Mrs. Mitchell, Coach Mullins, and Mrs. Norris divided the cost of a pizza evenly.  If they each paid $6.50, what was the total cost of the pizza? 

c/4 =6.50

4c = 6.50

6.50 +c = 4

c - 4 = 6.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
After paying $7.12 for a Zaxby's meal, Coach Rice has $27.10. How much money did he have before buying the meal?

27.10+7.12=x

27.10-7.12=x

x-7.12=27.10

7.12+x=27.10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
At a restaurant, Coach Carpenter and three of his friends decided to divide the bill evenly. If each person paid $13 then what was the total bill?

4x=13

x/3=13

13(4)=x

x/4=13

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Oranges cost $2 per pound. How many pounds of oranges can you buy for $20?

a/2 = 20

2a = 20

20/a = 2

2/a = 20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Select the equation that best represents the situation: In a normal day, Skyah spends half as much time watching Nextflix as Jade does. If Skyah watches 120 minutes of Nextflix, how much does Jade watch?

2j = 120

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Javier has saved $55 toward the purchase of an IPOD. The IPOD costs $145. Which equation represents the amount Javier needs to save to by the IPOD?

55 + x = 145

145x = 55

55 - x = 145

145 (55) = x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Brown,the librarian, bought three new books for a total of $18.00. If each book cost the same amount, how much did each book cost? Write an equation to solve this problem. Use c as your variable.

18c=6

c + 6= 18

c +18 = 6

3c=18

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?