Select the equation that best represents the situation: After eating at the restaurant, Jude, Luke, and Michael decided to divide the bill evenly. If each person paid 27 dollars, what was the total of the bill ?
One Step Equations and Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3b = 27
27 = b + b + b
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If one roll of masking tape costs $1.15, how many rolls can Emma buy with $5.75?
1.15(5.75) = x
5.75x = 1.15
1.15x = 5.75
x = 1.15/ 5.75
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which choice models this situation? Lisa finished a race in 58 seconds. This was 4 seconds faster than her best practice time. What was Lindsey's best practice time?
t + 4 = 58
t - 4 = 58
4t = 58
t/4 = 58
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Amy was given an amount of money, m, for a good grades on her report card. She spent $15.00 and now has $25.32. How much money did she get for good grades? Write an equation you could use to solve this problem. Use m as your variable.
m-25.32=15
m/25.32
m-15=25.32
15m=25.32
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4x = 44
x = 40
x = 11
x = 48
x = 176
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in the package?
4x = 4.32
4.32x = 4
4(4.324) = x
4/ 4.32 = x
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Each pair of socks costs $2.50. if Ella buys 6 pairs, how much does she pay?
6x = 2.50
2.50 = 6x
6 = 2.50x
2.50(6) = x
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
One Step Equations with Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Solve Problems with One Step Equations

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
One-Step Equations Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
19 questions
Word problems and two-step equations

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
One Step Word Equations

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
One Step Equations Addition Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
One Step Rational Equations

Quiz
•
7th Grade - University
13 questions
One Step Equation Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade