Multiplying and Dividing Integer Word Problems

Multiplying and Dividing Integer Word Problems

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

9s: Unit rate problems

9s: Unit rate problems

6th - 9th Grade

15 Qs

Multiplying and Dividing Rational Numbers

Multiplying and Dividing Rational Numbers

6th - 7th Grade

20 Qs

Ch. 1 & 2 Spiral Review

Ch. 1 & 2 Spiral Review

7th Grade

15 Qs

Finding Unit Rates

Finding Unit Rates

7th Grade

19 Qs

Multiplying vs Dividing Fractions Word Problems

Multiplying vs Dividing Fractions Word Problems

6th Grade - University

16 Qs

Math Key Words

Math Key Words

6th Grade

16 Qs

Multiply and Divide Decimals and Fractions

Multiply and Divide Decimals and Fractions

6th - 7th Grade

20 Qs

Multiplying and Dividing Fractions Word Problems Multi Step

Multiplying and Dividing Fractions Word Problems Multi Step

5th Grade - University

19 Qs

Multiplying and Dividing Integer Word Problems

Multiplying and Dividing Integer Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jamie bought 4 pounds of sugar for $2.56. What is the cost of sugar per pound?

$0.64 per pound

$1.64 per pound

$1.50 per pound

$0.75 per pound

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost of one chair is $349.50. Find the cost of 5 chairs?

Multiplication

Division

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Merkel bought 10 cups. The cups cost $1.25 a piece. How much money does he need to pay?

Multiplication

Division

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On a certain day, the temperature changed at a rate of -2°F per hour. How long did it take for the change in temperature to be -16°F?


To solve this problem, you should:

Multiply

Divide

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

F

G

H

J

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The value of a piece of office equipment is changing at a rate of -$150 per year. How long will it take for the change in value to be -$1050?


To solve this problem, you should:

Multiply

Divide

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

30 students went on the school trip. If the total cost of the trip was $802.50, then how much money does each student need to contribute?

$26.75

$26

$26.50

$16.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?