Multiplying and Dividing Integer Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+12
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jamie bought 4 pounds of sugar for $2.56. What is the cost of sugar per pound?
$0.64 per pound
$1.64 per pound
$1.50 per pound
$0.75 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost of one chair is $349.50. Find the cost of 5 chairs?
Multiplication
Division
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Merkel bought 10 cups. The cups cost $1.25 a piece. How much money does he need to pay?
Multiplication
Division
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
On a certain day, the temperature changed at a rate of -2°F per hour. How long did it take for the change in temperature to be -16°F?
To solve this problem, you should:
Multiply
Divide
Tags
CCSS.7.NS.A.2A
CCSS.7.NS.A.2B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
F
G
H
J
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The value of a piece of office equipment is changing at a rate of -$150 per year. How long will it take for the change in value to be -$1050?
To solve this problem, you should:
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.EE.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
30 students went on the school trip. If the total cost of the trip was $802.50, then how much money does each student need to contribute?
$26.75
$26
$26.50
$16.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Math review
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Malaysia Day Quiz Section 3
Quiz
•
University
20 questions
M101 U5: L1&2 Review
Quiz
•
7th Grade
17 questions
Quadratic Equations: Standard Form
Quiz
•
10th - 11th Grade
18 questions
Scale Factor! - Length/Area/Volume
Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Set Notations
Quiz
•
12th Grade
20 questions
M2 - Triangle Congruence
Quiz
•
8th Grade
15 questions
GEOMETRICAL TERMS
Quiz
•
10th - 11th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
