Rates and Unit Rate Analysis

Rates and Unit Rate Analysis

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Concept of Unit Rate

Concept of Unit Rate

7th Grade - University

15 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade - University

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Complex Fractions and Unit Rates

Complex Fractions and Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Problem Solving About Rate and Unit Rate Fraction

Problem Solving About Rate and Unit Rate Fraction

7th Grade - University

10 Qs

Problem Solving About Rate and Unit Rate

Problem Solving About Rate and Unit Rate

7th Grade - University

10 Qs

Ratios and Rates Word Problems

Ratios and Rates Word Problems

6th Grade - University

10 Qs

7th Grade Math EOG Review Part 1

7th Grade Math EOG Review Part 1

7th Grade

9 Qs

Rates and Unit Rate Analysis

Rates and Unit Rate Analysis

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 3.OA.A.3, 5.MD.B.2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

$96

$12

$768

$8

Tags

CCSS.3.OA.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Water flows from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds. At this rate, how many gallons will flow from the faucet in 45 seconds?

9 gallons

5 gallons

11 gallons

40 gallons

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. At this rate, how many boxes can they pack in 8 minutes.

35 boxes

14 boxes

112 boxes

560 boxes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

One snowy day, the snow was falling at a rate of 3 inches per hour.  If it kept snowing at the same rate, now many inches would accumulate in 2½ hours

7 ½  inches

6 ½ inches

5 ½ inches

Tags

CCSS.5.MD.B.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?

The 12-pack

The 6-pack

They're the same

Neither, I prefer Coke

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the "better buy"?  A 12 ounce can of corn for $1.92 of  a 20 ounce can of corn for $3.00?

They are the same

The  20 ounce can

The 12 ounce can

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?