Rates and Unit Rate Analysis

Rates and Unit Rate Analysis

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate Unit Rates

Rate Unit Rates

7th Grade - University

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Complex Fractions and Unit Rates

Complex Fractions and Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Compare Proportions

Compare Proportions

7th Grade - University

13 Qs

Problem Solving About Rate and Unit Rate

Problem Solving About Rate and Unit Rate

7th Grade - University

10 Qs

Solving Proportions and Unit Rate Review

Solving Proportions and Unit Rate Review

7th Grade - University

10 Qs

7th Grade Math EOG Review Part 1

7th Grade Math EOG Review Part 1

7th Grade

9 Qs

Rates and Unit Rate Analysis

Rates and Unit Rate Analysis

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

$96

$12

$768

$8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Water flows from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds. At this rate, how many gallons will flow from the faucet in 45 seconds?

9 gallons

5 gallons

11 gallons

40 gallons

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. At this rate, how many boxes can they pack in 8 minutes.

35 boxes

14 boxes

112 boxes

560 boxes

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

One snowy day, the snow was falling at a rate of 3 inches per hour.  If it kept snowing at the same rate, now many inches would accumulate in 2½ hours

7 ½  inches

6 ½ inches

5 ½ inches

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?

The 12-pack

The 6-pack

They're the same

Neither, I prefer Coke

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the "better buy"?  A 12 ounce can of corn for $1.92 of  a 20 ounce can of corn for $3.00?

They are the same

The  20 ounce can

The 12 ounce can

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?