Ratios and Rates from Graphs

Ratios and Rates from Graphs

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships in Tables and Graphs

Proportional Relationships in Tables and Graphs

7th Grade

15 Qs

Proportions Using Tables/Graphs

Proportions Using Tables/Graphs

7th Grade

20 Qs

Ratios/Rates/Tables and Graphs

Ratios/Rates/Tables and Graphs

6th - 7th Grade

20 Qs

Proportional and Non-proportional Relationships

Proportional and Non-proportional Relationships

9th Grade

17 Qs

proportional and  non proportional

proportional and non proportional

8th Grade

20 Qs

Proportional Graphs

Proportional Graphs

8th Grade

20 Qs

Identifying Proportional Relationships

Identifying Proportional Relationships

7th - 9th Grade

15 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Ratios and Rates from Graphs

Ratios and Rates from Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jeff is making a paint where he is mixing red and blue paint. The table shows the different mixtures being used. What is the unit rate for the amount of blue paint to the amount of red paint?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If the following table is proportional, use the information given to determine how many cups of juice can be made from 12 blackberries.

36 cups

4 cups

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

After taking a cooking class, you decide to prepare a meal for your family. You have chosen a recipe that uses gourmet mushrooms. Using the graph, what ordered pair represents the unit rate, and what does it mean?

(2,16): 16 pounds of mushrooms costs $2.

(2,16): 2 pounds of mushrooms costs $16.

(1,8) : 1 pound of mushrooms costs $8.

(1,8): 8 pounds of mushrooms costs $1.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following statements can be used to create the graph shown?

For every 5 hours of work you get $6

For every 24 hours of work you get $10

For every 36 hours of work you get $50

For every 6 hours of work you get $5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement below accurately represents the graph?

$100 is earned for each hour worked

$200 earned for every 2 hours worked

is the unit rate

$500 is earned for every 8 hours worked

$300 is earned after working 4 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jenny is a member of the swim team. Using the graph, determine how many calories she burns in one minute.

15 calories every minute

5 calories each minute

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which best describes the graph represented in this table?

 proportional

non-proportional

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?