Your brother has a bag of marbles. He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of blue and yellow marbles to red marbles?
Ratios, Rates & Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
11 : 7
9 to 11
5 to 7
2 : 15
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your brother has a bag of marbles. He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of blue marbles to green and red marbles?
1 to 3
1 : 5
2 to 3
2 : 7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your brother has a bag of marbles. He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of green marbles to all marbles?
3 to 20
1 : 10
7 : 20
2 to 5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00. What is the price per product?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My father drove 231 miles with 7 gallons of gas. What was his mileage (miles per gallon)?
35 miles per gallon
33 miles per gallon
37 miles per gallon
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate is equivalent to $9 per hour?
$27 in 3 hours
$28 in 4 hours
$33 in 3 hours
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, Unit Price

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade