Ratios, Rates & Unit Rates

Ratios, Rates & Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

14 Qs

Ratios/Rates and Unit Rates

Ratios/Rates and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

6th Grade Math- Illustrative Mathematics Semester 1 Review

6th Grade Math- Illustrative Mathematics Semester 1 Review

6th Grade

19 Qs

Ratios and rates

Ratios and rates

5th - 6th Grade

14 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

6th Grade

20 Qs

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Ratios, Rates & Unit Rates

Ratios, Rates & Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your brother has a bag of marbles.  He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of blue and yellow marbles to red marbles?

11 : 7

9 to 11

5 to 7

2 : 15

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your brother has a bag of marbles.  He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of blue marbles to green and red marbles?

1 to 3

1 : 5

2 to 3

2 : 7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your brother has a bag of marbles.  He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of green marbles to all marbles?

3 to 20

1 : 10

7 : 20

2 to 5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00.  What is the price per product?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50.  What is the price per candy bar?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My father drove 231 miles with 7 gallons of gas.  What was his mileage (miles per gallon)?

35 miles per gallon

33 miles per gallon

37 miles per gallon

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate is equivalent to $9 per hour?

$27 in 3 hours

$28 in 4 hours

$33 in 3 hours

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?