Finding Unit Rates

Finding Unit Rates

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates

Rates

9th - 12th Grade

20 Qs

7.4d Rates ,Ratios, and Percents

7.4d Rates ,Ratios, and Percents

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

20 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

MOD1 Quiz on Unit Rate

MOD1 Quiz on Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Unit Rates Quiz

Unit Rates Quiz

7th Grade

15 Qs

Finding Unit Rates

Finding Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

x = 50 students

x = 25 students

x = 875 students

x = 35 students

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

x = 5

x = 10

x = 45

x = 50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many miles per hour does the jet travel at?

840 miles per hour

420 hours per mile

420 miles per hour

840 hours per mile

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

4 cookies per dollar

6 cookies per dollar

9 cookies per dollar

1/9 dollars per cookie

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour

$6 per hour

$6.80 per hour

$17.40 per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

What mathematical operation does unit rates involve?

addition

subtraction

multiplication

division

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour

$12 per hour

$192 per hour

$25 per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?