Finding Unit Rates

Finding Unit Rates

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

8th Grade

10 Qs

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

7th Grade

13 Qs

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

7th Grade

15 Qs

Complex Unit Rates

Complex Unit Rates

7th Grade

9 Qs

Unit Rate/Complex Fractions

Unit Rate/Complex Fractions

7th Grade

10 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Finding Unit Rates

Finding Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A realtor visits 13 houses in 3 hours. What is the unit rate in houses per hour?

10 houses per hour

4 houses per hour

3/13 houses per hour

13/3 houses per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Abby can read 5 books in 16 hours. What is the unit rate in books per hour?

16/5 books per hour

5/16 books per hour

3 books per hour

1/3 books per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joshua can walk 6 km in 85 minutes. What is his unit rate in km per minute?

85/6 km per minute

6/85 km per minute

79 km per minute

14 km per minute

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe calls for 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. Which of the below unit rates match this statement? Match ALL that apply.

3/2 cups of flour per cup of sugar

3/2 cups of sugar per cup of flour

2/3 cups of flour per cup of sugar

2/3 cups of sugar per cup of flour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of these is not a unit rate?

70 miles per hour

$15 per pound

15 pages per 20 minutes

1000 meters per kilometer

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

$6 for 2 cans of tuna
Find the UNIT RATE 

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?