A realtor visits 13 houses in 3 hours. What is the unit rate in houses per hour?
Finding Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
10 houses per hour
4 houses per hour
3/13 houses per hour
13/3 houses per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Abby can read 5 books in 16 hours. What is the unit rate in books per hour?
16/5 books per hour
5/16 books per hour
3 books per hour
1/3 books per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joshua can walk 6 km in 85 minutes. What is his unit rate in km per minute?
85/6 km per minute
6/85 km per minute
79 km per minute
14 km per minute
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe calls for 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. Which of the below unit rates match this statement? Match ALL that apply.
3/2 cups of flour per cup of sugar
3/2 cups of sugar per cup of flour
2/3 cups of flour per cup of sugar
2/3 cups of sugar per cup of flour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of these is not a unit rate?
70 miles per hour
$15 per pound
15 pages per 20 minutes
1000 meters per kilometer
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$6 for 2 cans of tuna
Find the UNIT RATE
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Rate of Change (Graphs)

Quiz
•
7th - 8th Grade
9 questions
Complex Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
10 questions
7th Grade Math Review: Proportionality

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate Mastery: Solve Rate Challenges for Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade