Finding Unit Rates

Finding Unit Rates

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

7th Grade

7th Grade

7th Grade

20 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Simplifying Ratios

Simplifying Ratios

6th - 7th Grade

15 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

8th Grade

16 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit rate and constant rates of change

Unit rate and constant rates of change

7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Finding Unit Rates

Finding Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.1, 7.RP.A.2B

+5

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The constant of proportionality is also the unit rate.

True

False

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of cereal cost $3.59 for 30 oz. How much is the unit rate per ounce? Round to the nearest cent.

11 cents

12 cents

13 cents

10 cents

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate is equivalent to $9 per hour?

$27 in 3 hours

$28 in 4 hours

$33 in 3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth:​ (a)  

11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken

7

22

30

10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

irections: Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth:​ (a)  

7 penguins for $126.00 ________ each

$18

$24

$4

$10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?