Proportional Relationships to Solve Rate Problems

Proportional Relationships to Solve Rate Problems

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Represent Ratios and Rates

Represent Ratios and Rates

6th Grade - University

20 Qs

Rates Ratios and Proportions Study Guide

Rates Ratios and Proportions Study Guide

7th Grade - University

20 Qs

Ratios and Rates to Measurement

Ratios and Rates to Measurement

6th Grade - University

20 Qs

Identifying Rates

Identifying Rates

7th Grade - University

20 Qs

Ratio, Rates, and Proportions

Ratio, Rates, and Proportions

6th Grade - University

20 Qs

Representing Ratios and Rates

Representing Ratios and Rates

6th Grade - University

20 Qs

Math Ratios and Rates

Math Ratios and Rates

6th Grade - University

20 Qs

Rates Proportions and Applications

Rates Proportions and Applications

7th Grade - University

20 Qs

Proportional Relationships to Solve Rate Problems

Proportional Relationships to Solve Rate Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The Rodriguez family drove 260 miles to get to their summer vacation in 4 hours. Assuming they drove at a constant speed, how many miles per hour did the Rodriguez family drive?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A dozen roses cost $29.88. What is the price per

rose?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Melanie read 70 pages of her book in 50 minutes.

How many pages did she read per minute?

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

One pack of gum costs $0.79. Three packs of gum

costs $2.10. Which choice has the lower unit

price?

One pack for $0.79

Three packs for $2.10

Neither choice

Both choices are equal

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Maria's car averages 25 miles per gallon of gas. At that rate, how far would it go on 16 gallons?

375 miles

320 miles

400 miles

500 miles

6.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Diana uses 30 grams of coffee beans to make 48 fluid ounces of coffee. When guests come, she makes 96 fluid ounces of coffee. How many grams of coffee beans does Diana use when she has visitors?

Mathematical Equivalence

ON

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?

3 busses

10 busses

13 busses

18 busses

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?