Ratio Rate Better Deal

Ratio Rate Better Deal

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Unit Price Review

Ratios and Unit Price Review

6th Grade - University

20 Qs

Ratios & Rates Review

Ratios & Rates Review

6th Grade

20 Qs

Ratio Review

Ratio Review

6th Grade

20 Qs

Unit 2-Ratios

Unit 2-Ratios

6th Grade

20 Qs

Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th - 9th Grade

20 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates & Proportions

Ratios, Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Ratio Rate Better Deal

Ratio Rate Better Deal

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Oreos

Chips Ahoy

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

What is ratio of blue to orange

3/2

3/5

2/3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.

Add

Subtract

Multiply

Divide

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Sara Lee

Butterball

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of lemon juice to water in Ella's Delicious Lemonade is 3 cups : 5 cups. Audrey wants to make a triple batch. What ratio of lemon juice and water should she use AND how many cups of lemonade will it make?

9 cups juice : 15 cups water makes 24 cups of lemonade

6 cups juice : 10 cups water makes 16 cups of lemonade

9 cups juice : 15 cups water makes 8 cups of lemonade

9 cups juice : 5 cups water makes 24 cups of lemonade

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Use ratio language to describe the relationship where for every 5 red marbles, there are 7 blue marbles.

There are 5 red marbles for every 7 blue marbles.

The ratio of red marbles to blue marbles is 5 to 7.

Both A and B

None of the above

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Cheerios

Apple Jacks

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?