Ratio Rate Better Deal

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
What is ratio of blue to orange
3/2
3/5
2/3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of lemon juice to water in Ella's Delicious Lemonade is 3 cups : 5 cups. Audrey wants to make a triple batch. What ratio of lemon juice and water should she use AND how many cups of lemonade will it make?
9 cups juice : 15 cups water makes 24 cups of lemonade
6 cups juice : 10 cups water makes 16 cups of lemonade
9 cups juice : 15 cups water makes 8 cups of lemonade
9 cups juice : 5 cups water makes 24 cups of lemonade
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Use ratio language to describe the relationship where for every 5 red marbles, there are 7 blue marbles.
There are 5 red marbles for every 7 blue marbles.
The ratio of red marbles to blue marbles is 5 to 7.
Both A and B
None of the above
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Cheerios
Apple Jacks
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ratio Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios & Rates Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Intro to Ratios

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th - 9th Grade
17 questions
Comparing Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Proportions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
12 questions
Unit Zero lesson 2 cafeteria

Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
11 questions
All about me

Quiz
•
Professional Development
20 questions
Lab Safety and Equipment

Quiz
•
8th Grade
13 questions
25-26 Behavior Expectations Matrix

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Exploring Digital Citizenship Essentials

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Multiplication and Division Challenge

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Order of Operations

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Prime Factorization

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade