Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Ratio Rate Better Deal

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Oreos
Chips Ahoy
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
What is ratio of blue to orange
3/2
3/5
2/3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Add
Subtract
Multiply
Divide
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of lemon juice to water in Ella's Delicious Lemonade is 3 cups : 5 cups. Audrey wants to make a triple batch. What ratio of lemon juice and water should she use AND how many cups of lemonade will it make?
9 cups juice : 15 cups water makes 24 cups of lemonade
6 cups juice : 10 cups water makes 16 cups of lemonade
9 cups juice : 15 cups water makes 8 cups of lemonade
9 cups juice : 5 cups water makes 24 cups of lemonade
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Use ratio language to describe the relationship where for every 5 red marbles, there are 7 blue marbles.
There are 5 red marbles for every 7 blue marbles.
The ratio of red marbles to blue marbles is 5 to 7.
Both A and B
None of the above
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Cheerios
Apple Jacks
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Rates and Proportions Study Guide

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Comparing Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Unit 3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios & Rates Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios and Equivalent Ratios

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade