Ratio Rate Better Deal

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Goldfish crackers $1.99 for 7.2 oz.
or
Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Goldfish
Cheez-its
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the missing number in the ratio table?
72
85
76
90
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fill in the missing number into the ratio table
55
3
10
11
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the missing number in the ratio table?
75
77
88
85
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for C in the table.
C= 40
C= 10
C= 9
C= 45
Tags
CCSS.5.OA.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is B?
28
70
49
56
Tags
CCSS.5.OA.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is C?
80
24
96
92
Tags
CCSS.5.OA.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Better Buy

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Proportional Graphs

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratio Review #2 - Tables and Graphs

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
13 questions
Compare Quantity Using Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Unit Rates and Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Ratio Tables Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade