If there are 5 soccer players, 10 baseball players, and 15 basketball players, what is the ratio of baseball players to soccer players? (in simplest form)
Ratios, Unit Rate, Better Buy

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
1 to 2
1 to 3
2 to 1
3 to 1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Williams family bought four concert tickets for $252. What was the price per ticket?
$60.00
$63.00
$6.30
$62.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for the following situation:
John can eat 15 hotdogs in 3 minutes.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for the following situation: Alice drives 250 miles in 5 hours.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for the following situation: The pasta costs $2.60 for 20 ounces.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
$4.95 per pizza
$6.50 per pizza
$7.25 per pizza
$5.75 per pizza
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Ratios, Proportional Relationships, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios Rates Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios Rates Percentages Reviews

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratio Rates and Percents Milestone Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios Unit Rates Percents

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Simple Ratio Conversions

Quiz
•
6th Grade - University
17 questions
Ratio Conversion

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios Unit Rate Better Buy Review

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade