Ratios, Unit Rate, Better Buy

Ratios, Unit Rate, Better Buy

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Calculate Rates and Ratios

Calculate Rates and Ratios

5th - 7th Grade

20 Qs

Ratio Rates and Unit Rate Review

Ratio Rates and Unit Rate Review

6th Grade - University

15 Qs

Ratios and Unit Ratio

Ratios and Unit Ratio

6th Grade - University

15 Qs

Rates Unit Rates Ratios

Rates Unit Rates Ratios

6th Grade - University

20 Qs

Ratios, Unit Rate, Percent

Ratios, Unit Rate, Percent

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios Rates Percentages Reviews

Ratios Rates Percentages Reviews

6th - 8th Grade

20 Qs

7th grade Ratios and Proportions

7th grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

RATIO- PROPORTION

RATIO- PROPORTION

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratios, Unit Rate, Better Buy

Ratios, Unit Rate, Better Buy

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If there are 5 soccer players, 10 baseball players, and 15 basketball players, what is the ratio of baseball players to soccer players? (in simplest form)

1 to 2

1 to 3

2 to 1

3 to 1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?

$60.00

$63.00

$6.30

$62.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50.  What is the price per candy bar?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate for the following situation:

John can eat 15 hotdogs in 3 minutes.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate for the following situation: Alice drives 250 miles in 5 hours.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate for the following situation: The pasta costs $2.60 for 20 ounces.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

$4.95 per pizza

$6.50 per pizza

$7.25 per pizza

$5.75 per pizza

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?