Proportions Unit Conversions

Proportions Unit Conversions

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

9th - 12th Grade

10 Qs

Best Buy: Unit Rates

Best Buy: Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

Fractions and Decimals: Measurement Conversions Quest

Fractions and Decimals: Measurement Conversions Quest

5th Grade - University

10 Qs

Review: Rates, Ratios, and Percents Unit Test

Review: Rates, Ratios, and Percents Unit Test

7th Grade

20 Qs

Illustrative Math: Grade 7 Unit 2 - Lessons 7-14 Review

Illustrative Math: Grade 7 Unit 2 - Lessons 7-14 Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Conversion Quiz

Unit Conversion Quiz

7th Grade

15 Qs

Converting Measurements Using Ratios

Converting Measurements Using Ratios

5th Grade - University

19 Qs

Measurement Conversions Proportion

Measurement Conversions Proportion

7th Grade - University

20 Qs

Proportions Unit Conversions

Proportions Unit Conversions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

FL.MA.7.AR.3.2, FL.MA.7.AR.3.3, FL.MA.7.AR.4.5

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A small swimming pool holds 15,100 gallons of water. There are approximately 3.8 liters in 1 gallon.

How many liters of water does this swimming pool hold?

57,380 L

45,300 L

3,973.68 L

51,830 L

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jimmy wants to serve iced tea at his birthday party. He purchases 14 containers filled with 1.5 liters of tea. Approximately how gallons of tea did he purchase? (1 gallon is about 3.8 liters) Hintedy hint hint hint... round to the nearest tenth!

5.5 g.

21.1 g.

79.8 g.

8.7g.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A florist is selling a dozen tulips for $12.48. Based on this information, how much would you pay for 4 dozen tulips?

$49.12

$48.87

$49.92

$48.12

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 5 oranges cost $3, how much would 8 oranges cost?

$4.80

$5.00

$4.50

$6.00

Tags

FL.MA.7.AR.3.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe requires 250 grams of flour. How many ounces of flour is needed? (1 ounce = 28.3495 grams)

8.82 ounces

7.05 ounces

9.87 ounces

10.58 ounces

Tags

FL.MA.7.AR.3.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A map has a scale of 1 inch to 5 miles. If two cities are 3 inches apart on the map, how far apart are they in real life?

10 miles

15 miles

20 miles

25 miles

Tags

FL.MA.7.AR.4.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Daria has a collection of 3 red marbles and 7 blue marbles. What is the ratio of red marbles to blue marbles in her collection?

3:7

7:3

3:10

7:10

Tags

FL.MA.7.AR.3.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?