An adult elephant that is 8 ft tall casts a shadow that is 4 ft long. Find the height of a statue that casts a 9 ft shadow.
Proportions Unit Conversions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
36 ft
2 ft
16 ft
18 ft
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many yards are equal to 252 inches?
21
12
9
7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many kilograms of calcium are there in 173 pounds of calcium? (1 lb = 454 g; 1 kg = 1000 g)
10 kg
78.5 kg
110 kg
78500 kg
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
475 cars per day
19 cars per day
.05 cars per day
15 cars per day
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for x
x=6
x =1/6
x = 7
x=9
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
$56.46
$19.50
$8.50
$24.70
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Haley bought 1.6 pounds of almonds for $13.20. How much did she pay per pound for the almond?
$0.12
$8.25
$21.12
$11.60
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ruby is decorating for a party and needs 90 meters of ribbon. At the party supply store, the ribbon is sold in rolls. Each roll contains 25 feet of ribbon. How many rolls will Ruby need to purchase? (1 meter is approximately 3.28 feet)
12 rolls
10 rolls
8 rolls
6 rolls
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe for fruit salad includes 1/3 cup of strawberries for 5 servings. How many strawberries would be needed for 25 servings?
1 whole and 2/3 cups
1 cup
1 whole and 1/3 cups
2/3 of a cup
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rate Word Problems with Fractions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
simultaneous equation

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Unit 10 Lesson A: Unit Prices

Quiz
•
10th - 12th Grade
10 questions
Rates and Compare Rates Math

Quiz
•
7th Grade - University
11 questions
writing equations of proportional relationships from graphs

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Convert Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade