Proportions Unit Conversions

Proportions Unit Conversions

7th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mixture Problems

Mixture Problems

8th - 11th Grade

14 Qs

Lesson 1.3 - Converting Unit Rates

Lesson 1.3 - Converting Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Percent Proportions and Proportion

Percent Proportions and Proportion

7th Grade - University

10 Qs

p 56

p 56

9th Grade

10 Qs

8th Grade 3rd Round

8th Grade 3rd Round

8th Grade

10 Qs

Test Review Rates, Ratios and Unit Rates

Test Review Rates, Ratios and Unit Rates

7th Grade

13 Qs

IED Unit Conversions

IED Unit Conversions

9th - 12th Grade

10 Qs

Multiplying & Dividing Rational Numbers

Multiplying & Dividing Rational Numbers

6th - 7th Grade

10 Qs

Proportions Unit Conversions

Proportions Unit Conversions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An adult elephant that is 8 ft tall casts a shadow that is 4 ft long. Find the height of a statue that casts a 9 ft shadow.

36 ft 

2 ft 

16 ft 

18 ft 

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How many yards are equal to 252 inches?

21

12

9

7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How many kilograms of calcium are there in 173 pounds of calcium? (1 lb = 454 g; 1 kg = 1000 g)

10 kg

78.5 kg

110 kg

78500 kg

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

475 cars per day

19 cars per day

.05 cars per day

15 cars per day

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for x

x=6

x =1/6

x = 7

x=9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?


$56.46

$19.50


$8.50


$24.70

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Haley bought 1.6 pounds of almonds for $13.20. How much did she pay per pound for the almond?

$0.12


$8.25


$21.12


$11.60

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ruby is decorating for a party and needs 90 meters of ribbon. At the party supply store, the ribbon is sold in rolls. Each roll contains 25 feet of ribbon. How many rolls will Ruby need to purchase? (1 meter is approximately 3.28 feet)

12 rolls

10 rolls

8 rolls

6 rolls

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe for fruit salad includes 1/3 cup of strawberries for 5 servings. How many strawberries would be needed for 25 servings?

1 whole and 2/3 cups

1 cup

1 whole and 1/3 cups

2/3 of a cup