Rate and Unit Rate Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 3+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Catalina made $45 by washing 9 cars. Jamie made $30 by washing 5 cars. Who made more money per car?
Catalina made more money per car.
Jamie made more money per car.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tilapia at Grocery Mary is on sale for $7.47 for 3 pounds. It is on sale at Food Shoppe for $5.10 for 2 pounds. Which store has a better deal? ($ per pound)
Grocery Mart has the better deal.
Food Shoppe has the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Michael ran 24 laps in 6 minutes. Sarah ran 20 laps in 4 minutes. Who runs at a faster pace? (laps per minute)
Michael runs at a faster pace.
Sarah runs at a faster pace.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the number of toys each class collected for the toy drive. Which class collected the most toys per student?
Class A collected the most toys per student.
Class B collected the most toys per student.
Class C collected the most toys per student.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The library printer can print 50 pages in 2 minutes. The office printer can print 60 pages in 3 minutes. Which printer can print the fastest? (Pages per minute)
The library printer can print the fastest.
The office printer can print the fastest.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Matt scores 126 points in 3 games. Johnny scores 153 points in 4 games. Who scores more points per game?
Matt scores more points per game.
Johnny scores more points per game.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Brianna bought 6 cookies for $7.50. Mason bought 5 cookies for $6.60. Who got the better deal? (Dollars per cookie)
Brianna got the better deal.
Mason got the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
8 questions
Unit Rates and Better Buy

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Best Deal Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
6 questions
Comparing Unit Rate/Price

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade