Math Ratio and Rates

Math Ratio and Rates

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate Problems

Rate Problems

6th Grade

10 Qs

Unit Rate  (East Intermediate School)

Unit Rate (East Intermediate School)

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates Quizizz

Rates and Unit Rates Quizizz

6th Grade

10 Qs

Rates, Ratios, and Proportions Quiz

Rates, Ratios, and Proportions Quiz

7th Grade

12 Qs

3.1-3.3 Proportional Relationships and Unit Rates

3.1-3.3 Proportional Relationships and Unit Rates

8th Grade

15 Qs

Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

6th Grade

12 Qs

Unit Rates with Decimals

Unit Rates with Decimals

6th - 8th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Math Ratio and Rates

Math Ratio and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Keys has 11 Playstation games and 13 Nintendo games. What is the ratio of Playstation games to Nintendo games?

5:7

1 to 3

13/11

11/13

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express each as a Unit Rate. $56 for 4 bags of candy. How much was spent on each bag?

$224 for each bag

$112 for each bag

About $18

$14

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Sargento cheese slices are $2.48 for 10 slices, and Velveeta Cheese slices are $3.18 for 12 slices. Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento

Velveeta

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?

35

60

18

50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

A comparison of two quantities

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is one

Something in math

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Five boxes of candy cost $12.54. What is the unit price of one box?

$2.50

$62.70

$2.51

$0.40

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My aunt paid $124 for 4 concert tickets. What is the rate for 7 concert tickets?

$210

$264

$217

$224

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?