Rations Rates and Conversions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A copy machine can print 240 copies every 2 minutes. How many copies can it print in 10 minutes?
120 copies
12,000 copies
24 copies
1200 copies
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Crystal runs at a pace of 12 minutes per mile. How far can she run in a half and hour? How far can she run in an hour?
3 miles in a half and hour: 6 miles i an hour
2.5 miles in a half and hour: 5 miles in an hour
2 miles in a half an hour: 4 miles in an hour
6 miles in a half and hour; 12 miles in an hour
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 4 tablespoons in a quarter of a cup. There are 2 cups in 1 pint. How many tablespoons are there in 1 pint?
24 tablespoons
16 tablespoons
8 tablespoons
32 tablespoons
Tags
CCSS.5.MD.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Gallrein Farms lets you pick 3 pints of blueberries for $12.00. What is the cost per pint?
$4.00
$0.25
$0.75
$36.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Paityn types 208 words in 4 minutes. Molly types 342 words in 6 minutes. Who types faster?
Paityn because she types 57 words per minute
Molly because she types 57 words per minute
Paityn because she types 5 more words per minute that Molly
They both type at the same rate
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you are driving at a rate of 65 miles per hour, about how many feet per second are you driving?
About 100 feet per second
About 5280 feet per second
About 95 feet per second
About 5720 feet per second
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express the following ratio in simplest form
6 red cars to 4 blue cars.
4:6
2/3
3:2
4/6
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Exploring Unit Rates and Ratios in Everyday Scenarios

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Rates, ratios, conversions

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Proportions and Ratios: 6th Grade Challenge Quiz

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Unit Rates and Ratios: Proportionality in Action

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Unit Rates and Proportions: 6th Grade Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Unit Rates & Ratios: Fun Word Problems for Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Math 6 (Module1 ) Understanding Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
4th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade