Rations Rates and Conversions

Rations Rates and Conversions

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Ratios: Real-Life Applications for 6th Graders

Rates and Ratios: Real-Life Applications for 6th Graders

6th Grade - University

10 Qs

Proportional Relationships and Rates in Real-World Scenarios

Proportional Relationships and Rates in Real-World Scenarios

8th Grade - University

10 Qs

Unit Rates and Ratios in Everyday Life: Grade 7 Quiz

Unit Rates and Ratios in Everyday Life: Grade 7 Quiz

7th Grade - University

10 Qs

Finding Proportional Relationships in Everyday Situations

Finding Proportional Relationships in Everyday Situations

7th Grade - University

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Math 7 (Module 1 Review)

Math 7 (Module 1 Review)

7th Grade - University

20 Qs

Ratio Relationships: Plotting Points on a Graph

Ratio Relationships: Plotting Points on a Graph

6th Grade - University

10 Qs

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

Rations Rates and Conversions

Rations Rates and Conversions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A copy machine can print 240 copies every 2 minutes. How many copies can it print in 10 minutes?

120 copies

12,000 copies

24 copies

1200 copies

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Crystal runs at a pace of 12 minutes per mile. How far can she run in a half and hour? How far can she run in an hour?

3 miles in a half and hour: 6 miles i an hour

2.5 miles in a half and hour: 5 miles in an hour

2 miles in a half an hour: 4 miles in an hour

6 miles in a half and hour; 12 miles in an hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 4 tablespoons in a quarter of a cup. There are 2 cups in 1 pint. How many tablespoons are there in 1 pint?

24 tablespoons

16 tablespoons

8 tablespoons

32 tablespoons

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Gallrein Farms lets you pick 3 pints of blueberries for $12.00. What is the cost per pint?

$4.00

$0.25

$0.75

$36.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Paityn types 208 words in 4 minutes. Molly types 342 words in 6 minutes. Who types faster?

Paityn because she types 57 words per minute

Molly because she types 57 words per minute

Paityn because she types 5 more words per minute that Molly

They both type at the same rate

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you are driving at a rate of 65 miles per hour, about how many feet per second are you driving? 

About 100 feet per second

About 5280 feet per second

About 95 feet per second

About 5720 feet per second

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express the following ratio in simplest form
 6 red cars to 4 blue cars. 

4:6

2/3

3:2

4/6

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?