A copy machine can print 240 copies every 2 minutes. How many copies can it print in 10 minutes?
Rations Rates and Conversions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
120 copies
12,000 copies
24 copies
1200 copies
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Crystal runs at a pace of 12 minutes per mile. How far can she run in a half and hour? How far can she run in an hour?
3 miles in a half and hour: 6 miles i an hour
2.5 miles in a half and hour: 5 miles in an hour
2 miles in a half an hour: 4 miles in an hour
6 miles in a half and hour; 12 miles in an hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 4 tablespoons in a quarter of a cup. There are 2 cups in 1 pint. How many tablespoons are there in 1 pint?
24 tablespoons
16 tablespoons
8 tablespoons
32 tablespoons
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Gallrein Farms lets you pick 3 pints of blueberries for $12.00. What is the cost per pint?
$4.00
$0.25
$0.75
$36.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Paityn types 208 words in 4 minutes. Molly types 342 words in 6 minutes. Who types faster?
Paityn because she types 57 words per minute
Molly because she types 57 words per minute
Paityn because she types 5 more words per minute that Molly
They both type at the same rate
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you are driving at a rate of 65 miles per hour, about how many feet per second are you driving?
About 100 feet per second
About 5280 feet per second
About 95 feet per second
About 5720 feet per second
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express the following ratio in simplest form
6 red cars to 4 blue cars.
4:6
2/3
3:2
4/6
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates and Proportions: A Measurement Challenge

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Rates, Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportional Reasoning: Rates and Graphs for 6th Graders

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratio and Unit Rate Skills for 6th Grade Challenge

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Rates and Ratios: Real-World Math Challenges for 7th Grade

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade