Rations Rates and Conversions

Rations Rates and Conversions

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, ratios, conversions

Rates, ratios, conversions

5th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate - Word Problems

Unit Rate - Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Compare Proportional Relationship

Compare Proportional Relationship

8th Grade - University

15 Qs

Rate and Ratio Conversions

Rate and Ratio Conversions

8th - 9th Grade

10 Qs

Ratios Conversions

Ratios Conversions

8th - 9th Grade

10 Qs

Ratio Conversion

Ratio Conversion

8th - 9th Grade

10 Qs

Ratios: Part-Part and Part-Whole

Ratios: Part-Part and Part-Whole

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates and Proportions Review

Ratios, Rates and Proportions Review

10th Grade

10 Qs

Rations Rates and Conversions

Rations Rates and Conversions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How many feet are there in 4 1/6 yards?

12 1/2

12 1/6

1 7/18

10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is equivalent to 2/9 with greater terms?

18/4

4/18

3/27

12/60

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which option is the ratio 25/35 in simplest form?

2/3

5/6

5/7

3/5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of boys to girls at a movie is 8:11.  If there are 44 girls, how many boys are at the movie?

60

32

40

55

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A model of a statue is 2 1/2 inches tall.  The actual statue is 6 2/3 feet tall.  What is the ratio of the model to the actual statue in simplest form?

3/8

8/3

32/1

1/32

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You want to buy some beans.  It costs $4.50 for a 9 ounce package.  How much does each ounce cost?

$50

$0.50

$0.52

$0.25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Two magazines weigh 5/8 pound.  What is the unit rate in pounds per magazine

10

16

16/5

5/16

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?