Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Proportional Relationship 7RP2

Proportional Relationship 7RP2

7th Grade

10 Qs

Unit Rates in Tables

Unit Rates in Tables

6th Grade

10 Qs

Topic 2 Review - Analyze and Use Proportional Relationships

Topic 2 Review - Analyze and Use Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

7th Grade Unit 3(Ratios, Rates, Constant of Proportionality

7th Grade Unit 3(Ratios, Rates, Constant of Proportionality

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Rate Word Problems

Rate Word Problems

6th Grade

12 Qs

Average Rate of Change - Word Problems

Average Rate of Change - Word Problems

9th - 11th Grade

18 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate for each problem.

92 dollars for 2 video games

56 dollars per video game

46 dollars per video game

45 dollars per video game

55 dollars per video game

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate for each problem.

3 videos in 15 minutes

2 minutes per video

4 minutes per video

3 minutes per video

5 minutes per video

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate for each problem.

100 meters to swim 4 laps

25 meters per lap

20 meters per lap

15 meters per lap

10 meters per lap

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate for each problem.

216 blueberries in 6 baskets

46 blueberries per basket

26 blueberries per basket

36 blueberries per basket

56 blueberries per basket

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate for each problem.

35 people at 7 tables

6 people per table

9 people per table

7 people per table

5 people per table

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ms. Bergin's dog, Jax, loves doggie treats. Ms. Bergin made 48 doggie treats in all. She will give Jax 1/12 of the treats each day. How many treats does Jax receive each day?

8 treats

3 treats

4 treats

12 treats

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Suzy bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $0.75 per muffin.  How much did she pay for the grapes and the muffins?

$3.24

$7.23

$6.48

$10.72

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?