There are 1600 calories in the 5 cups of dog food Mike gives his adult dog. Mike gives his puppy 3 cups of the same dog food. How many calories are in the 3 cup serving?
Proportions and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
800 calories
960 calories
640 calories
3200 calories
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
The 12-pack
The 6-pack
They're the same
Neither, I prefer Coke
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the "better buy"? A 12 ounce can of corn for $1.92 of a 20 ounce can of corn for $3.00?
They are the same
The 20 ounce can
The 12 ounce can
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles per hour
55 miles per hour
110 miles per hour
44 miles per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?
15 miles
30 miles
3 miles
25 miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
$2.45
$4.00
$7.25
$1.25
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Proportions Rates

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Ratios and Rates involving fractions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships Quiz

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate from Graphs

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade