Proportions and Unit Rates

Proportions and Unit Rates

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

10 Qs

Topic 2 Review - Analyze and Use Proportional Relationships

Topic 2 Review - Analyze and Use Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

12 Qs

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade

10 Qs

Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

7th Grade

13 Qs

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

7th - 9th Grade

20 Qs

Rate of Change in Tables

Rate of Change in Tables

9th Grade

10 Qs

Constant Rate of Change (CROC)

Constant Rate of Change (CROC)

7th Grade

12 Qs

Proportions and Unit Rates

Proportions and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

One snowy day, the snow was falling at a rate of 3 inches per hour.  If it kept snowing at the same rate, now many inches would accumulate in 2½ hours

7 ½  inches

6 ½ inches

5 ½ inches

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mr. Jones’ truck can drive 4.5 miles on one gallon of gas. Mr. Jones made a table to show how far the truck can travel on a tank of gas.


What number is missing from the table?

36

28

24

20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store has a sale. You can purchase 3 pairs of socks for $12. Which ratio best describes unit rate?

$12:1

$9:1

$4:1

$3:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table lists the money Sarah earned for babysitting. Fill in the miss number to compete the table.

6

7

8

9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table lists the money Sarah earned for babysitting. Fill in the miss number to compete the table and identify the unit rate.

$0.15 per hour

$21 per hour

$12 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many miles does the car travel each hour?

88

180

45

92

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?