You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Ratio, Unit Rate and Proportional

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles. What is the ratio of triangles to squares? Simplify.
12 : 4
2 to 6
1 : 3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.
$31
$39
$2,511
$34
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.
5 hours per dog
5 dogs per hour
320 dogs per hour
not here
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a ratio in fraction form that has a _____________________________ of 1.
numerator
bottom number
fraction
denominator
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fill in the missing number into the ratio table
55
3
10
11
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Rates, unit rates and better buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Rate and Unit rate

Quiz
•
University
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratio Tables Ratios Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade