Examples of Ratio and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Fill in the missing value
Tags
CCSS.3.OA.D.9
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A rate is a
comparison of two quantitities
a comparison of two quantities with units
a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1
the number in front of the variable in an expression of equation
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a
comparison of two quantitities
a comparison of two quantities with units
a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1
the number in front of the variable in an expression of equation
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the following a rate or a unit rate?
$5 per pound
rate
unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate.
72 miles every 4 hours
36 m.p.h.
72 m.p.h.
288 m.p.h.
18 m.p.h.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What was Brian's unit rate?
3/2 word per minute
30 minutes per word
60 minutes per word
30 words per minute
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ratio and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Rate or Unit Rate?

Quiz
•
5th - 8th Grade
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Math Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
11 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Constant Rate of Change (CROC)

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Order of Operations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
45 questions
Perfect Squares and Cubes

Quiz
•
7th - 8th Grade