Examples of Ratio and Rates

Examples of Ratio and Rates

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions

Proportions

KG - University

10 Qs

7.4A & 7.7A Constant Rate of Change & Linear Relationships

7.4A & 7.7A Constant Rate of Change & Linear Relationships

7th Grade

18 Qs

Constant Rate of Change (CROC)

Constant Rate of Change (CROC)

7th Grade

12 Qs

Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

7th Grade

20 Qs

Ratios Rates Unit Rates Unit Price Ratio Tables

Ratios Rates Unit Rates Unit Price Ratio Tables

6th Grade - University

20 Qs

Ratios

Ratios

6th - 8th Grade

19 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

20 Qs

Math Ratios and Rates

Math Ratios and Rates

6th Grade - University

15 Qs

Examples of Ratio and Rates

Examples of Ratio and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Fill in the missing value

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rate is a

comparison of two quantitities

a comparison of two quantities with units

a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1

the number in front of the variable in an expression of equation

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a

comparison of two quantitities

a comparison of two quantities with units

a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1

the number in front of the variable in an expression of equation

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Is the following a rate or a unit rate?


$5 per pound

rate

unit rate

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate.
72 miles every 4 hours

36 m.p.h.

72 m.p.h.

288 m.p.h.

18 m.p.h.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What was Brian's unit rate?

3/2 word per minute

30 minutes per word

60 minutes per word

30 words per minute

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza

$82.50 per pizza

$5.50 per pizza

$6.50 per pizza

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?