Fill in the missing value
Examples of Ratio and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A rate is a
comparison of two quantitities
a comparison of two quantities with units
a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1
the number in front of the variable in an expression of equation
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a
comparison of two quantitities
a comparison of two quantities with units
a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1
the number in front of the variable in an expression of equation
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the following a rate or a unit rate?
$5 per pound
rate
unit rate
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate.
72 miles every 4 hours
36 m.p.h.
72 m.p.h.
288 m.p.h.
18 m.p.h.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What was Brian's unit rate?
3/2 word per minute
30 minutes per word
60 minutes per word
30 words per minute
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Ratios 7th Grade

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios Unit Rates Percents

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Math Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Rate of Change in Tables

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Ratios, Unit Rates, Ratio Tables, Ratio Value

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade