Examples of Ratio and Rates

Examples of Ratio and Rates

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Find the Rate of Change

Find the Rate of Change

7th - 9th Grade

11 Qs

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

20 Qs

Math Ratios and Rates

Math Ratios and Rates

6th Grade - University

15 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates Quiz

Ratios, Rates, Unit Rates Quiz

7th Grade

15 Qs

Examples of Ratio and Rates

Examples of Ratio and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2D, 3.OA.D.9

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Fill in the missing value

Tags

CCSS.3.OA.D.9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rate is a

comparison of two quantitities

a comparison of two quantities with units

a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1

the number in front of the variable in an expression of equation

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a

comparison of two quantitities

a comparison of two quantities with units

a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1

the number in front of the variable in an expression of equation

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Is the following a rate or a unit rate?


$5 per pound

rate

unit rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate.
72 miles every 4 hours

36 m.p.h.

72 m.p.h.

288 m.p.h.

18 m.p.h.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What was Brian's unit rate?

3/2 word per minute

30 minutes per word

60 minutes per word

30 words per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza

$82.50 per pizza

$5.50 per pizza

$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?