Oreos $3.00 for 15 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 12.5 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Rates and Ratio Practice
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Oreos $3.00 for 15 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 12.5 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
They're equal
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios 17 ounces for $3.68
or
Apple Jacks at $2.89 for 13 oz
Which is the better buy?
Cheerios
Apple Jacks
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is B?
28
70
49
56
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which ratio is equivalent to 5 to 4
25 to 20
10 to 12
4 to 5
15 to 8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for C in the table.
C= 40
C= 10
C= 9
C= 45
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kevin is mixing paint to make orange. The ratio of red paint to yellow paint is 3 oz to 5 oz. How much yellow paint should he mix with 9 oz of red paint?
15 oz
30 oz
45 oz
11 oz
10 questions
Unit Rate Quiz
Quiz
•
10th Grade
10 questions
Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
13 questions
Rates
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Unit Rate/Complex Fractions
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rate Unit Rates
Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Unit Rates, Proportions, Conversions
Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Ratios Unit Rates
Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Rates Ratio Proportions Review
Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)
Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents
Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives
Quiz
•
6th Grade