Rates and Ratio Practice

Rates and Ratio Practice

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Better Buy

Better Buy

6th Grade

14 Qs

Let's Make a Deal:  Unit Prices

Let's Make a Deal: Unit Prices

7th Grade

10 Qs

Rates

Rates

8th Grade

13 Qs

Better Buy

Better Buy

7th Grade

12 Qs

Module 1 Summative Review (Unit Rates)

Module 1 Summative Review (Unit Rates)

6th Grade

14 Qs

Better Buy

Better Buy

6th Grade

8 Qs

the wiz quiz

the wiz quiz

7th Grade

15 Qs

Rates and Ratio Practice

Rates and Ratio Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Oreos $3.00 for 15 oz.

or

Chips Ahoy $2.50 for 12.5 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Oreos

Chips Ahoy

They're equal

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack

12 pack

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Cheerios 17 ounces for $3.68
    or
Apple Jacks at $2.89 for 13 oz
Which is the better buy?

Cheerios

Apple Jacks

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is B?

28

70

49

56

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is equivalent to 5 to 4

25 to 20

10 to 12

4 to 5

15 to 8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for C in the table.

C= 40

C= 10

C= 9

C= 45

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kevin is mixing paint to make orange. The ratio of red paint to yellow paint is 3 oz to 5 oz. How much yellow paint should he mix with 9 oz of red paint?

15 oz

30 oz

45 oz

11 oz

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?