Rates and Ratio Practice

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Oreos $3.00 for 15 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 12.5 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
They're equal
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios 17 ounces for $3.68
or
Apple Jacks at $2.89 for 13 oz
Which is the better buy?
Cheerios
Apple Jacks
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is B?
28
70
49
56
Tags
CCSS.5.OA.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which ratio is equivalent to 5 to 4
25 to 20
10 to 12
4 to 5
15 to 8
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for C in the table.
C= 40
C= 10
C= 9
C= 45
Tags
CCSS.5.OA.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kevin is mixing paint to make orange. The ratio of red paint to yellow paint is 3 oz to 5 oz. How much yellow paint should he mix with 9 oz of red paint?
15 oz
30 oz
45 oz
11 oz
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Better Buy

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Better Buy

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
9 questions
Unit Conversions

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Better Buy

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Find Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Better Buy

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade