Is the given table a proportional relationship? If so, what is the constant?
Comparing Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Yes; 1/3
Yes; 3
Yes; 5
No
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement(s) about this graph are true?
It is proportional
The cleaner uses 1 cup of vinegar to every 2 cups of cleaner
The cleaner uses 4 cups of cleaner to 2 cups of vinegar
All of the above
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate in this proportional relationship?
60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? Create the table using the information given.
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A proportional relationship can be written as an equation in the form ____ = _____ _____
y = k+x
y = k-x
y = kx
y = k/x
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The constant of proportionality can be found by finding the __________ _____________.
unit rate
ratio rate
proportion answer
rational number
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table has a proportional relationship. Determine the missing value in the table.
15
3
1/3
9
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Proportional Relationship

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships: Tables, Equations, and Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Testing for Proportionality

Quiz
•
7th Grade
11 questions
1.4 Proportional and Nonproportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
1.6 Solve Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade