Proportions Unit Rate Word Problems

Proportions Unit Rate Word Problems

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

constant rate of change

constant rate of change

7th Grade

10 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit rate as constant of proportionality

Unit rate as constant of proportionality

7th Grade

10 Qs

7.RP.A.1--7th Grade TN

7.RP.A.1--7th Grade TN

7th Grade

10 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

7.4d Rates ,Ratios, and Percents

7.4d Rates ,Ratios, and Percents

7th Grade

10 Qs

Proportions Unit Rate Word Problems

Proportions Unit Rate Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?

$30

$20

$60

$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Find the unit rate of 624 calories in 3 servings.

872 calories per serving

208 calories per serving

624 calories per serving

621 calories per serving

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Are the two ratios proportional?

YES

NO

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Are the two ratios proportional?

YES

NO

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

For the proportion, what common product do you get when cross-multiplying?

148

167

112

224

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?