Proportions Unit Rate Word Problems

Proportions Unit Rate Word Problems

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Proportions Unit Rate Word Problems

Proportions Unit Rate Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 3.OA.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The currency in Malaysia is the Ringgit. The exchange rate is approximately $1 for every 4 Ringgits. At this rate, how many Ringgits would you get if you exchanged $3?

12

15

20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jacob was planning a trip to the Philippines. Before going, he did some research and learned that the exchange rate is $1 for 48 Pesos. How many Pesos would he get if he exchanged $3?

144

140

142

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Danielle used 8 centimeters of tape to wrap 4 presents. How many presents did Danielle wrap if she used 30 centimeters of tape?

15 presents

16 presents

14 presents

13 presents

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?

2 blue chairs for $22.78

6 red chairs for $67.80

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate.


18 orders in 3 days = ________ orders per day

5

6

7

8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate.


18 houses on 2 blocks = ________ houses per block

8

6

9

10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Emily's original painting has a width of 3 inches and a height of 4 inches. She enlarged the size of the painting so that it has a width of 15 inches. What is the new height? Which of these proportions correctly represents the situation?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?