The currency in Malaysia is the Ringgit. The exchange rate is approximately $1 for every 4 Ringgits. At this rate, how many Ringgits would you get if you exchanged $3?
Proportions Unit Rate Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
12
15
20
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jacob was planning a trip to the Philippines. Before going, he did some research and learned that the exchange rate is $1 for 48 Pesos. How many Pesos would he get if he exchanged $3?
144
140
142
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Danielle used 8 centimeters of tape to wrap 4 presents. How many presents did Danielle wrap if she used 30 centimeters of tape?
15 presents
16 presents
14 presents
13 presents
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?
2 blue chairs for $22.78
6 red chairs for $67.80
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate.
18 orders in 3 days = ________ orders per day
5
6
7
8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate.
18 houses on 2 blocks = ________ houses per block
8
6
9
10
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Emily's original painting has a width of 3 inches and a height of 4 inches. She enlarged the size of the painting so that it has a width of 15 inches. What is the new height? Which of these proportions correctly represents the situation?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade