Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?
Proportional Relationship Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
637 cars per week
13
0.08 portraits per week
13 portraits per week
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
475 cars per day
19 cars per day
.05 cars per day
15 cars per day
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
5.
MATH RESPONSE QUESTION
1 min • 1 pt
Diana uses 30 grams of coffee beans to make 48 fluid ounces of coffee. When guests come, she makes 96 fluid ounces of coffee. How many grams of coffee beans does Diana use when she has visitors?
Mathematical Equivalence
ON
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a printer can print 240 pages in 4 minutes, what is the unit rate of pages per minute?
60 pages/minute
50 pages/minute
70 pages/minute
40 pages/minute
7.
MATH RESPONSE QUESTION
1 min • 1 pt
A grading machine can grade 48 tests in 1 minute. How long will it take the machine to grade 300 tests?
Mathematical Equivalence
ON
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
7RPA1 Checkpoint Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Rate or Unit Rate?

Quiz
•
5th - 8th Grade
14 questions
Pre- al: fractional rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
18 questions
7R Unit 5 Test Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade