Solving and Justifying Solutions to Equations

Solving and Justifying Solutions to Equations

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

expressions & equations

expressions & equations

8th - 9th Grade

10 Qs

Algebraic Properties

Algebraic Properties

9th - 10th Grade

10 Qs

EOC.2.6 Justify one-solution equations

EOC.2.6 Justify one-solution equations

9th - 12th Grade

20 Qs

Justify steps to solving equations

Justify steps to solving equations

9th Grade

10 Qs

Properties of Equations

Properties of Equations

9th Grade

11 Qs

Solving Equations and Inequalities

Solving Equations and Inequalities

8th - 9th Grade

19 Qs

Module 3 Review

Module 3 Review

7th - 12th Grade

20 Qs

Properties of Equality

Properties of Equality

8th - 12th Grade

20 Qs

Solving and Justifying Solutions to Equations

Solving and Justifying Solutions to Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

He has one solution

He has no solution

He has infinitely many solutions

He didn't solve the problem correctly.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

3

8/3

-3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

1

-1

-1/5

1/5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Media Image

Solve for v.

60

-3

15

3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

CHANGED ORDER

A

B

C

D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Solve for x:
4 - 2(x - 3) = 24

- 7

7

14

- 14

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

24-10=7x

24+7x=10

10+7x=24

10+x=14

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?