Add and Sub Word Problems

Add and Sub Word Problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

6th Grade

20 Qs

GCF and LCM

GCF and LCM

6th Grade

20 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

5th - 7th Grade

20 Qs

Quarterly Review

Quarterly Review

6th Grade

15 Qs

Revision-BODMAS & LCM/HCF

Revision-BODMAS & LCM/HCF

6th - 7th Grade

20 Qs

2019-2020 8th Grade Math 1st Semester Review

2019-2020 8th Grade Math 1st Semester Review

8th Grade

20 Qs

Ratio Practice

Ratio Practice

6th - 8th Grade

20 Qs

Semesteral Assesment

Semesteral Assesment

5th Grade

15 Qs

Add and Sub Word Problems

Add and Sub Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
4.OA.A.3, 5.NBT.B.5, 3.OA.D.8

+5

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A mail sorting machine can sort 774 pieces of mail an hour. If it ran for 77 hours, how many pieces of mail would it have sorted?

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A magazine had 1,472 subscriptions. If they lost 360 subscribers in January and 293 more in March. How many subscribers did they have left?

Tags

CCSS.4.OA.A.3

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

There were fifty-nine people in line at lunch when sixteen more got in line. How many people were there total in line?

Tags

CCSS.2.OA.A.1

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A farmer has 762 rows of corn. If he can get 84 ears of corn from each row, how many ears of corn would he have total?

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A baker made 120 cupcakes for a party. If he packs them equally into 10 boxes, how many cupcakes will be in each box? After packing, he decides to bake 15 more cupcakes. How many cupcakes does he have now?

135

125

130

120

Tags

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bakery sold 125.5 loaves of bread on Monday and 132.75 loaves on Tuesday. If each loaf costs $2.50, how much total revenue did the bakery earn from the loaves sold on these two days?

$646.25

$324.50

$647.50

$645.00

Answer explanation

Total revenue = (125.5 + 132.75) * $2.50 = $646.25. Therefore, the correct total revenue earned by the bakery is $646.25.

Tags

CCSS.7.NS.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A factory produces 450 toys in a day. If it increases its production by 50 toys each day, how many toys will it produce on the third day?

550

500

600

450

Tags

CCSS.2.NBT.B.8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics