Two Step Word Problems

Two Step Word Problems

5th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Choose the Operation

Choose the Operation

4th - 5th Grade

10 Qs

simultaneous equation

simultaneous equation

9th Grade

10 Qs

Multi Step Word Problems

Multi Step Word Problems

8th Grade - University

12 Qs

Solving Multi-Step Real World Problems

Solving Multi-Step Real World Problems

4th Grade - University

10 Qs

5th Grade Word Problems (Multi/Add/Sub)

5th Grade Word Problems (Multi/Add/Sub)

5th Grade

11 Qs

Estimating Multiplying + Dividing Decimals

Estimating Multiplying + Dividing Decimals

5th - 6th Grade

10 Qs

Eureka Grade 5 Module 2 End of Module Assessment

Eureka Grade 5 Module 2 End of Module Assessment

5th Grade

11 Qs

Two Step Word Problems

Two Step Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Gionni counted 77 birds on the pond. 53 were ducks and the rest were geese. Then the geese flew away in 4 equal flocks. How many geese were in each flock?

4

6

53

77

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tom had 114 baseball cards. He kept 10 and shared the rest evenly among his 8 friends. How many baseball cards did each friend get?

15

13

18

12

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Julia bought 6 packs of stickers. Each pack had 8 stickers. Then Julia's friend gave her 10 more stickers. How many stickers does she have now?

48

58

54

60

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Peggy’s parents spent $73 at the shoe store. Peggy’s shoes and her sister’s shoes each cost $24. The rest of the money was spent on her brother’s shoes. How much did her brother’s shoes cost?

$25

$48

$49

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Miss Rentschler buys 2 drinks and 3 sandwiches. The drinks cost $2 each. and the sandwiches cost $6 each. How much was the total cost of the drinks and sandwiches?

22

5

8

20

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

For breakfast, Joe bought a muffin for $1.60 and a cup of coffee for $0.55. For lunch, Joe had soup, a salad, and lemonade. The soup cost $2.75, the salad cost $7.85, and the lemonade cost $0.65. How much more money did Joe spend on lunch than on breakfast?

$13.40

$11.25

$9.10

$2.15

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Allison is reading a book with 99 pages.  She read 37 pages on Monday.  Then she read 42 pages on Tuesday.  How many pages does she still have to read?

178

79

20

62

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?