One Variable Word Problems Practice

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which choice models this situation? Lisa finished a race in 58 seconds. This was 4 seconds faster than her best practice time. What was Lindsey's best practice time?
t + 4 = 58
t - 4 = 58
4t = 58
t/4 = 58
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Amy was given an amount of money, m, for a good grades on her report card. She spent $15.00 and now has $25.32. How much money did she get for good grades? Write an equation you could use to solve this problem. Use m as your variable.
m-25.32=15
m/25.32
m-15=25.32
15m=25.32
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheddar cheese costs $4.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?
x = 4.25 + y
x = 4.25y
y = 4.25 + x
y = 4.25x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A fitness club opens with 80 members. Each month the membership increases by 15 members. Which equation represents the relationship between the number of months the club has been opened, x, and the total fitness club membership, y?
y=15x
y=15x+80
y=x+15
y=80x+15
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A camp charges families a fee of $625 per month for one child and a certain amount more per month for each additional child. Use the graph to write an equation in slope-intercept form to represent the amount a family with x additional children would pay.
y = 625x + 225
y = 225x
y = 225x + 625
y = 625
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following situations could be descried by the equation y= -25x + 120
There are 120 people in the football stadium, and 25 more are entering each hour.
A plumber charges $25 for a house call and $120 per hour.
A teacher has 120 students. Her third period has 25 students
There are 120 gallons of water in a tank. It releases water at a rate of 25 gallons per minute
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Dexter's Gym charges a one-time registration fee of $40 and $20 each month. The total fee after x months is $340. Which equation models this situation?
40x + 20 = 340
20x + 40 = 340
20x - 40 = 340
20 + 340 = 40x
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Systems of Linear Graphs

Quiz
•
9th Grade
12 questions
Graphing System of Linear Equations on a Coordinate Plane

Quiz
•
9th Grade
12 questions
Interpreting Systems of Linear Graphs

Quiz
•
9th Grade
20 questions
writing equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
slope intercept story problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Writing an Equation from a Table & Graphing Tables

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Writing Linear Equations

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Graphing Systems of Linear Equations Word Problems

Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Scatterplots and Trendlines

Quiz
•
8th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
90s cartoons

Quiz
•
8th Grade
23 questions
Writing Equations (Variables on both sides)

Quiz
•
8th Grade