Two Step Multiplication and Division Problems

Two Step Multiplication and Division Problems

3rd Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

4th grade STAAR review

4th grade STAAR review

4th Grade

11 Qs

Number Line Multiplication

Number Line Multiplication

3rd Grade

10 Qs

3rd Grade Go Math Chapter 3 Test

3rd Grade Go Math Chapter 3 Test

3rd Grade

10 Qs

3.5B Review 2

3.5B Review 2

3rd Grade

12 Qs

Multiplication and Division Word Problems & Unknowns

Multiplication and Division Word Problems & Unknowns

3rd Grade

15 Qs

3rd Grade OA Review

3rd Grade OA Review

3rd Grade

15 Qs

Unit 7 Multiplication and Division Review

Unit 7 Multiplication and Division Review

3rd Grade - University

12 Qs

4.5A (Readiness) - 4th Grade Math STAAR

4.5A (Readiness) - 4th Grade Math STAAR

4th Grade

11 Qs

Two Step Multiplication and Division Problems

Two Step Multiplication and Division Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

CCSS
3.OA.D.8, 3.OA.A.3, 4.OA.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Peng bought 26 treadmills at $1,334 each.  Then, she bought 19 stationary bikes for $749 each. How much did she spend?

Peng spent $39,684.

Peng spent $14,231.

Peng spent $48,915.

Peng spent $2,083.

Tags

CCSS.4.OA.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What 2 operations would you use to solve this word problem? 240 puppies are for sale at the Mega pet store. The puppies were shared equally between 8 smaller shops. One of those shops sold all their puppies for $300 each. How much did the puppy shop make?

divide and multiply

divide and add

multiply and subtract

add and multiply

Tags

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Isabella had 48 books in her room. She split them up equally into 8 piles. She then sold one of those piles for $4.83 for each book. How much money did she make?

$75.00

$18.33

$28.98

$6.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Based on the relationship shown in the table, which statement is true?

The number of packages times 1 equals the number of baseball cards.

The number of packages plus 1 equals the number of baseball cards.

The number of packages plus 11 equals the number of baseball cards.

The number of packages times 11 equals the number of baseball cards.

Tags

CCSS.5.OA.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Paige buys 5 packs of toys. There are 4 toys in each pack. How many toys are there altogether?

 3 x 5 = 15

20 ÷ 4 = 5

5 x 4 = 20

15 ÷ 3 = 5

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Each pack of pencils contains 8 pencils. Sara bough 3 packs and divided them equally among 6 people. How many pencils did each person get? 

24

4

17

5

Tags

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Max has 3 bags. There are 5 toys in each bag. How many toys does he have in all?

3 x 5 = 15

20 ÷ 4 = 5

5 x 4 = 20

15 ÷ 3 = 5

Tags

CCSS.3.OA.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?