Equation to Word Problems

Equation to Word Problems

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 1 Assessment Retest

Unit 1 Assessment Retest

9th Grade

13 Qs

Solve Equation Word Problems

Solve Equation Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

Equation and Inequality Word Problems

Equation and Inequality Word Problems

8th Grade - University

15 Qs

Solving Linear Equations

Solving Linear Equations

9th - 12th Grade

10 Qs

Equations

Equations

7th - 9th Grade

15 Qs

Unit 2 Point Recovery

Unit 2 Point Recovery

7th - 9th Grade

14 Qs

Algebraic Equations Story Problems

Algebraic Equations Story Problems

6th Grade - University

15 Qs

Solving Algebra Word Problems

Solving Algebra Word Problems

9th Grade - University

11 Qs

Equation to Word Problems

Equation to Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, 7.EE.B.4A, 6.EE.C.9

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Carly has already written 35 pages of a novel. She plans to write 12 additional pages per month until she is finished. What equation shows this situation?

Tags

CCSS.6.EE.C.9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A road side vegetable stand sells pumpkins for $5 each and tomatoes for $3 each. The total sales on a certain day was $98. What equation would show this situation?

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A road side vegetable stand sells pumpkins for $5 each and tomatoes for $3 each. The total sales on a certain day was $98. If they sold 10 pumpkins, how many tomatoes were sold? (Just type the number of tomatoes)

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The admission fee at a small fair is $1.50 for children and $4.00 for adults. On a certain day, $5,050 is collected. What equation would show this situation?

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a pet store, it costs $5 to wash a cat, and $7.50 to wash a dog. Last week, the store made $60 from washing cats and dogs. What equation would show this situation?

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A toy company spends $1500 per day for factory expenses plus $8 to make each teddy bear.  They spent $12,000 one day.  Which equation could be used to find the number of bears t the company has made that day?

1500 + 8t = 12000

12000 + 8t = 1500

1500 - 8t = 12000

8t - 12000 = 1500

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

For a field trip 4 students rode in cars, and the rest filled nine buses. 472 students went on the trip. Which equation models the situation?

4x = 472

9x = 472

4 + 9x = 472

4x + 9 = 472

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?