Multi Step or One Step Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The seniors are going on a class trip to Disneyland. There are 162 seniors and 24 chaperones. One bus can hold 65 people. How many buses do they need to order to take everyone to Disneyland?
2 buses
3 buses
4 buses
5 buses
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The school went to the fair. 102 students spent $13 on popcorn and a drink and 34 spent $15 on cotton candy and a drink. How much did they spend all together?
$1,851 all together
$567 all together
$2,560 all together
$987 all together
Tags
CCSS.3.OA.D.8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Niki's mom is buying every student a math notebook. The notebooks are sold by a case of 22 or individually. There are 14 classrooms with 16 students in each one. How many cases and individual notebooks should she buy?
11 cases and 0 individual
10 cases and 8 individual
10 cases and 4 individual
11 cases and 7 individual
Tags
CCSS.4.NBT.B.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Becky is planting a zucchini garden. Her garden measures 24 ft. long by 12 ft wide. One pack of zucchini seeds will cover 32 sq. ft. How many packets of zucchini seeds will she need to buy?
5 packs
9 packs
8 packs
10 packs
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Myself and 5 friends are going apple picking. After we finished each of our baskets weighed 35 lbs. We are going to make apple pies and need 15 lbs for each pie. How many pies can we make?
11 pies
8 pies
17 pies
14 pies
Tags
CCSS.4.MD.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A family of 12 are going on vacation for four nights to Sea World. They purchased 1 ticket for each person to enter the park, one ticket cost $104. They also had to book a hotel room that cost $134 a night. How much did their vacation cost in all?
$2,098 in all
$1,784 in all
$987 in all
$1,409 in all
Tags
CCSS.4.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mary is building a barn to hold her chickens. The barn is 42 ft by 15ft. You can have one chicken for every 15 sqft. How many chickens can Mary put in her barn?
30 chickens
54 chickens
42 chickens
48 chickens
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
16 questions
Rates Ratios Unit Rate Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Math TCAP Unit Rate Review

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Scale Factor

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportional Relationships in tables, graphs, equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Rate, Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Multi Step Equations Word Problem

Quiz
•
8th Grade - University
24 questions
Multi-step Equation Word Problems

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Equation Word Problems (2-step)

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade