Creating Equations Based on Word Problems

Creating Equations Based on Word Problems

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Equation Word Problems Quiz

Equation Word Problems Quiz

7th Grade

10 Qs

Quiz 1 Review

Quiz 1 Review

8th - 10th Grade

13 Qs

7.NS.1-3

7.NS.1-3

6th - 8th Grade

15 Qs

Equations/Inequalities Review

Equations/Inequalities Review

7th Grade

20 Qs

Solving and Writing Equations with Variables on Both Sides

Solving and Writing Equations with Variables on Both Sides

8th Grade

14 Qs

Matching Equations to Word Problems

Matching Equations to Word Problems

5th Grade - University

15 Qs

Equation Word Problems

Equation Word Problems

7th Grade

12 Qs

Equations with Variables (both sides)

Equations with Variables (both sides)

8th Grade

20 Qs

Creating Equations Based on Word Problems

Creating Equations Based on Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You mailed 20 identical Christmas cards weighing more than 1 ounce each.  Mailing each card costs $.44 for the first ounce, plus .17 for each additional ounce.  The postage for all cards totalled $15.60.

20(.17w) = 15.60

20(.44w) = 15.60

20(.17w + .44) = 15.60

20(.44w + .17) = 15.60

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You bought a magazine for $8 and 6 erasers.  If you spent a total of $11, then how much did each eraser cost?

$3.00

$2.00

$.50

$.625

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You decide to rent a bike for $25 plus $3.00 per hour.  If you spent a total of $40.00, how many hours did you rent the bike?

1 hour

4 hours

2 hours

5 hours

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You want to buy a new pair of shoes that costs $95.00.  You have already saved up $27.00 and you plan to save $4 per week.  How many weeks until you have enough money to buy the shoes?

68 weeks

17 weeks

91 weeks

64 weeks

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A group of 8 friends went to a basketball game. They each buy a ticket and decide to share a big bag of popcorn.  One bag of popcorn cost $12.00.  The total cost for all their tickets and one bag of popcorn was $84.00.  How much did each person spend on a ticket?

$9.00

$7.00

$12.00

$15.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For a field trip, 13 students rode in cars and the rest filled seven buses.  How many students were in each bus if 251 students were on the trip?

231

5

65

34

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Half of your baseball card collection got wet and was ruined.  Bought 11 cards to replace some that were lost.  How many did you begin with if you now have 31?

40

51

73

62

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?