Multi-Step Word Problems

Multi-Step Word Problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Standard Form Word Problems

Standard Form Word Problems

9th - 12th Grade

20 Qs

(R) CBA 2 Review

(R) CBA 2 Review

6th Grade

18 Qs

13.6 Measures of Central Tendency and Dispersion

13.6 Measures of Central Tendency and Dispersion

9th Grade

21 Qs

Integer Review

Integer Review

7th Grade

15 Qs

Dot Plots and Stem and Leaf Plots

Dot Plots and Stem and Leaf Plots

6th Grade

15 Qs

Two-step equations RMS

Two-step equations RMS

7th Grade

18 Qs

1st 9 Weeks Review Part 2 (CALCULATOR ALLOWED)

1st 9 Weeks Review Part 2 (CALCULATOR ALLOWED)

5th Grade

15 Qs

Writing Two - step equations

Writing Two - step equations

7th - 8th Grade

15 Qs

Multi-Step Word Problems

Multi-Step Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jasmine feeds her cat 1/4 cup of food each day. There are 6 cups of cat food in the bag. How many days will the bag of cat food last?

24

1 and 1/2

5 and 3/4

1/24

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Erin wants to buy a dictionary that costs $12, a dinosaur book that costs $16, and a children's cookbook that costs $11. She has saved $29 from her allowance. How much more money does Erin need to buy all three books?

$68 total

$10 more

$39 more

$39 total

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

For breakfast, Joe bought a muffin for $1.60 and a cup of coffee for $0.55. For lunch, Joe had soup, a salad, and lemonade. The soup cost $2.75, the salad cost $7.85, and the lemonade cost $0.65. How much more money did Joe spend on lunch than on breakfast?

$13.40

$11.25

$9.10

$2.15

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ned poured 38 gallons of water into 6 buckets. He poured the same amount into each bucket. How much water did Ned pour into each bucket?

6 and 1/3

228

32

44

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Keith bought 3 shirts for $17 each and 4 pairs of shorts for $19 each. How much money did he spend altogether?

51

76

127

137

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Nunez had 182 paper clips in a container on her desk. She ordered another 19 boxes, each box had 48 paper clips in it. How many paper clips does she have now.


Hint: Multi-step

912

3,458

1,094

8,736

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Esteban took a test in Math. He lost 4 points of each of the 6 questions he got wrong and earned an additional 10 points for answering a bonus question correctly. How many points did Esteban receive or lose overall?

He lost 14 points overall.

He lost 34 points overall.

He gained 14 points overall

He gained 4 points overall.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?