Equations Word Problems

Equations Word Problems

8th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Equations from a Word Problem

Equations from a Word Problem

9th Grade - University

14 Qs

Equation Word Problems With Missing Variable

Equation Word Problems With Missing Variable

8th Grade - University

19 Qs

1/28 Games Station 7th

1/28 Games Station 7th

7th - 8th Grade

12 Qs

Solving Equation With Multiple Variables

Solving Equation With Multiple Variables

8th Grade - University

20 Qs

Equation Word Problems

Equation Word Problems

7th Grade - University

19 Qs

Equal Equations With Variables

Equal Equations With Variables

8th Grade - University

15 Qs

Matching Word Problems Equations

Matching Word Problems Equations

5th Grade - University

14 Qs

Word Problems

Word Problems

8th - 9th Grade

20 Qs

Equations Word Problems

Equations Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You want to buy a new pair of shoes that costs $95.00.  You have already saved up $27.00 and you plan to save $4 per week.  How many weeks until you have enough money to buy the shoes?

68 weeks

17 weeks

91 weeks

64 weeks

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A group of 8 friends went to a basketball game. They each buy a ticket and decide to share a big bag of popcorn.  One bag of popcorn cost $12.00.  The total cost for all their tickets and one bag of popcorn was $84.00.  How much did each person spend on a ticket?

$9.00

$7.00

$12.00

$15.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Four friends bought pizza.  They all split the cost evenly.  The pizza was $16.00.  The total bill came to $32.00.  Which equation matches this story.

4 + 16 = 32

16-4 = 32x

16 + 4p = 32

4p + 16 = 32

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Paul bought a notebook for $2.50 and 3 pencils. He spent a total of $5.47. How much did each pencil cost?

$.99

$2.97

$7.97

$1.17

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It takes Kali eight minutes to sweep a porch. Shawna can sweep the same porch in 11 minutes. If they worked together how long would it take them?

4.63 minutes

8 minutes

5.34 hours

6 minutes

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It takes Heather seven hours to pour a large concrete driveway. Alberto can pour the same driveway in eight hours. How long would it take them if they worked together?

1 hour

2.37 hours

3.73 hours

4 hours

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sally and Dan were able to paint a room in 3 hours together. It takes Dan 4 hours to do this job alone. Without help, how long would it take Sally to do this job ?

11 hous

12.54 hours

12 hours

13 hours

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?