SubPlan

SubPlan

4th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

2023 AGTM

2023 AGTM

12th Grade

25 Qs

Math Review

Math Review

5th Grade

30 Qs

Lab Tools and Measurement

Lab Tools and Measurement

5th - 9th Grade

25 Qs

B8 Bioenergetics

B8 Bioenergetics

11th Grade

30 Qs

Meiosis Part 2

Meiosis Part 2

9th - 12th Grade

25 Qs

Punnett Squares

Punnett Squares

6th - 7th Grade

25 Qs

Chapter 6: Meiosis and Mendel

Chapter 6: Meiosis and Mendel

9th Grade

25 Qs

Converting Units of Measurement Check

Converting Units of Measurement Check

4th Grade - University

25 Qs

SubPlan

SubPlan

Assessment

Quiz

Biology

4th Grade

Easy

Created by

Michael Nash

Used 5+ times

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the place value of the underlined digit in the number below?

56.358

ones

tenths

hundredths

thousandths

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The following number line represents the weight of 4 puppies.

Which puppy weighs more than 2 pounds, but less than 2.5 pounds?

Sandy

Charlie

Billy

Cocoa

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The table below shows the number of days and number of miles that four different athletes ran as part of their training.

Which athlete ran the LEAST number of miles per day?

Jon

Huang

Daniel

Jeremy

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The table below shows the number of days and number of miles that four different athletes ran as part of their training.

Which athlete ran the LEAST number of miles per day?

Jon

Huang

Daniel

Jeremy

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A student buys 5 books for $47.85. If all of the books cost the same amount, what is the cost of each book, in dollars and cents? Record your answer as a decimal to hundredths.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Rozzio is making several trays of her famous lasagna. She finds the mozzarella cheese on sale for $4.89 per pound at her local grocery store. How much will she pay for four pounds of cheese?

$8.89

$9.33

$16.26

$19.56

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which expression has a value of 28?

4 × (6 + 4)

(6 × 4)× 4

(4 × 6) + 4

(4 × 4)+ 6

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?