Addition and Subtraction Word Problems

Addition and Subtraction Word Problems

4th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Equations from Word Problems

Writing Equations from Word Problems

6th Grade

10 Qs

Basic Addition and Subtraction Word Problems

Basic Addition and Subtraction Word Problems

2nd Grade - University

10 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

9th Grade

13 Qs

One Step Equations Review

One Step Equations Review

6th Grade

15 Qs

Addition and Subtraction Word Problems

Addition and Subtraction Word Problems

4th Grade

15 Qs

ADD/SUBTRACT Decimals Word Problems EXTRA Practice

ADD/SUBTRACT Decimals Word Problems EXTRA Practice

6th Grade

14 Qs

Proportions Solving simple word problems--

Proportions Solving simple word problems--

8th Grade

10 Qs

Comparing the Constant of Proportionality

Comparing the Constant of Proportionality

7th - 9th Grade

10 Qs

Addition and Subtraction Word Problems

Addition and Subtraction Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jim earns $22.50, $14.75, and $8.50 on three different days.  How much did he earn in all? 

$28.75

$45.25

$45.75

457.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ms. Hvozdik ran 12.3 mile on Saturday.  Ms. Chaney ran 4.9 miles.  How much farther did Mrs. Hvozdik run than Ms. Chaney? 

7.4

17.2

8.6

8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Students are collecting cans for a food drive.  Week one they collected 172.3 pounds of food. Week 5, they collected 238 pounds of food.  How much more did they collect in week 5? 

410.3

65.7

66.3

146.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Abby buys a game for $7.89 and batteries for $5.49.  She pays with a twenty dollar bill, how much change will she receive? 

7.72

33.38

13.38

6.62

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jane bought three sheet so of poster board for $1.29 each and a pack of construction paper for $3.79.  How much did Jane spend in all? 

7.66

76.60

5.08

2.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jada and Jose were making cakes. Jada made ______ cakes and Jose made ______ cakes. How many cakes did they make? Which operation will you use to solve this?

multiplication

subtraction

addition

none of the above

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There were ________ boxes of pencils at the beginning of the year. We used _________ boxes. How many boxes of pencils were left? Which operation would you use to solve this problem?

subtraction

multiplication

addition

none of these

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?