A pizza parlor charges $1.75 per topping, and a pizza with 5 toppings cost $14.25. What form of a linear equation would best represent this situation?
Slope and Linear Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Standard Form
Point-Slope Form
Slope- Intercept Form
None of the above
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheryl is planning to spend $75 on a Christmas gift for her father. He needs new socks and ties. A store has socks and ties on sale for $4 and $11, respectively. What form of a linear equation would best represent this situation?
Standard Form
Point-Slope Form
Slope-Intercept Form
None of the above
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Two farmers use combines to harvest corn from their fields. One farmer can harvest 600 acres of corn per day, and the other farmer can harvest 1000 acres of corn per day. They harvested 9800 acres of corn total. Which equations could represent this situation? Choose all that apply.
600x + 1000y = 9800
1000x + 600y = 9800
y = 6/10x + 9800
y = 10/6x + 9800
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
A football team scores 63 points. All of the points come from field goals (x) worth 3 points and touchdowns (y) worth 7 points. Write an equation in standard form that represents this situation. Then convert it to slope-intercept form. Select the correct standard form and slope-intercept form.
3x + 7y = 63
7x + 3y = 63
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Would you write a linear equation to model the following situation in slope-intercept form or standard form?
The cost for a health club membership is $20 per month plus an initial $49 membership fee.
Slope-Intercept Form
Standard Form
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A man is climbing down from 100 feet high descending 30 feet per minute.
y = 100 - 30x
y = 100 + 30x
y = 100x + 30
y = 100x - 30
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Roaming Cell Phone Company charges $15.00 per month plus $0.20 per minute of airtime usage. If Juanita uses x minutes of airtime, what is an equation that can be used to determine her monthly cell phone bill (C)?
C = 0.20x + 15
C =15 (0.20x)
C = 15 + x + 0.20
C = 0.20 + 15x
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Slope Intercept Standard Form Word Problems

Quiz
•
9th Grade - University
14 questions
Slope-Int/Standard Form

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Linear Equation Forms

Quiz
•
7th - 10th Grade
10 questions
Linear Relationship Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
19 questions
Linear Word Problems Tables

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Slope-Intercept Linear Equation Word Problems

Quiz
•
9th Grade - University
13 questions
Graphing Linear Equations and Inequalities

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Standard to Slope-Intercept

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade